Jak se může projevit narušení hormonálního pozadí: 9 příznaků

Význam hormonů má v životě ženy zásadní důležitost. I když o tom nejčastěji nemáme ani tušení, některé problémy, ať už psychické nebo třeba estetického rázu, jako například váčky pod očima, přibírání na váze nebo naopak hubnutí, mohou být důsledkem narušení hormonálního pozadí.

Seznámíme vás s některými možnými projevy selhávání hormonálního pozadí.

Poznamenejme nejprve, že k narušení hormonálního pozadí může snadno dojít u každého člověka. Jeho rovnováha je natolik křehká, že je snadno ovlivnitelné jak z příčin přirozených, tak v důsledku změn v životním prostředí. Musíme také připomenout, že projevy se liší rovněž v závislosti na věku a budou nejspíš odlišné u dospívající dívky a u dospělé ženy.

Důvodem mohou být například poruchy činnosti exokrinních nebo endokrinních žláz. Přesnou příčinu může stanovit pouze endokrinolog.

Jaké projevy tedy mohou upozornit, že má žena problémy s hormonálním pozadím?

1. Nepravidelná menstruace

Časté zpožďování nebo úplné vymizení cyklu je typickým příznakem, že s hormony je něco v nepořádku.

2. Výkyvy nálady a podrážděnost

Náladovost a velmi častá podrážděnost, zloba až agresivita.

3. Nárůst hmotnosti

Bývá rychlý, objevují se tukové polštáře, a to i přesto, že žena třeba drží přísnou dietu. Občas naopak dochází k nevysvětlitelné ztrátě hmotnosti.

4. Pokles libida

Ztráta zájmu o sex, jeho odmítání.

5. Akné, tmavé kruhy pod očima

Přese všechnu péči, kterou věnujete své pleti, vyvstává náhle tento nepříjemný kožní problém. Kožní problémy často signalizují, že je něco nepořádku s hormonálním pozadím. Tmavé kruhy se mohou objevit i nezávisle na dalším možném projevu poruchy hormonálního pozadí – nespavosti.

6. Vypadávání vlasů

Tento příznak je v případě hormonální poruchy poměrně častý a ztráta vlasů je dosti intenzivní. Naopak nepřiměřená sekrece některých hormonů může způsobit objevení vlasového porostu třeba na prsou.

7. Nespavost a únava

Neklid a podráždění zbavují ženu klidného spánku. Nevyspalost jenom posiluje celkovou únavu až k vyčerpání. I když se jí podaří usnout díky práškům, pociťuje žena jakousi ochromenost, z níž se nedokáže vymanit, nedokáže se cítit se čilá a svěží.

8. Bolesti hlavy

Jeden z možných příznaků, který je individuální povahy. Mohou se objevit i jiné, například suchost sliznic, předčasné vrásky, myomy dělohy, různé novotvary v prsou.

9. Deprese

Selhávání hormonálního pozadí může způsobit stavy melancholie a sklíčenosti, pocity bezvýchodnosti a marnosti, které jsou navíc posilovány všeobecnou nepřekonatelnou únavou.

V případě vzniku a přetrvávání problémů podobného rázu je vždycky nezbytné vyhledat lékaře. Ať už se jejich původ právě v hormonálním selhávání potvrdí nebo ne, jde o potíže často nasvědčující zdravotnímu problému, někdy i závažnému.

=========
Podvýživa: jedna z příčin nadváhy a špatného zdravotního stavu
Adrenální únava – proč ji nesmíme ignorovat.