Jak probudit svůj metabolismus: 10 jednoduchých rad

Existuje několik jednoduchých avšak účinných způsobů povzbuzení výměny látkové ke spalování nadbytečných kalorií. Podívejte se a vyzkoušejte.

1. Buďte aktivnější

Metoda ne snad nejoblíbenější, zato však opravdu účinná. I ve stavu klidu spotřebovávají svaly kalorie. Takže přinutíme-li je k činnosti, spotřeba se ještě zvýší. Pokud vám zrovna nesedí nějaká sportovní aktivita, zkuste najít jinou. Zkrátka najděte způsob, jak se více hýbat.

2. Dobře spěte

Nedostatečný spánek metabolismus vykolejí a spotřeba kalorií klesá. Vzniká začarovaný kruh, kdy poruchou metabolismu trpí spánek a nedostatkem spánku naopak strádá metabolismus. Ospalost snižuje aktivitu, což je další mínus pro normální metabolickou funkci. Sečteno a podtrženo, musíte dostatečně spát.

3. Jezte více bílkovin

Téměř všechny sportovní diety zaměřené na posílení metabolismu jsou bílkovinné. Není to náhoda. Na zpracování bílkovin spotřebujeme daleko více energie, než na zpracování tuku nebo sacharidů. Jezte tedy více masa, ryb, vajec, luštěnin a jiných potravin bohatých na bílkoviny.

4. Buďte v teple

Všimli jste si, že v létě kila mizí mnohem rychleji, než v zimě? Není to jenom proto, že člověk je v létě daleko aktivnější. V teple totiž probíhá výměna látková rychleji, naopak v chladu se zpomaluje a organismus se začíná zásobovat tuky. Takže například sauna je v zimě i v tomto ohledu dobrá věc.

5. Nevyhýbejte se pikantním pokrmům

Pálivá, ostrá jídla rovněž urychlují metabolismus. Kapsaicin obsažený v pálivých paprikách nejenom na nějakou dobu metabolismus zrychlí, ale také utišuje pocity hladu. Jídlo připravené s pálivými papričkami urychlí metabolismus o 25 procent, přičemž tento efekt trvá ještě několik hodin po konzumaci.

6. Nezapomínejte na čaj a kávu

Zelený čaj i káva působí na metabolismus příznivě. Jeden šálek čerstvě umleté kávy vypitý po ránu urychlí metabolickou výměnu o 3-4 procenta. Zelený čaj kromě jiných blahodárných účinků upravuje hladinu krevního cukru, zbavuje pocitu plnosti v žaludku, snižuje úroveň cholesterolu a neutralizuje škodlivé tuky.

7. Více sexu

Sex zlepšuje okysličení krve a tím výživu tkání. Požitek, radost, uspokojení a velký energetický výdaj – sex působí na metabolismus kladně.

8. Choďte pěšky

Nejjednodušší druh fyzické zátěže, dostupný všem a každému. Jak je jednoduchý, tak je účinný. Nepodceňujte procházky! Sluneční světlo a čerstvý vzduch zvyšují fyzickou aktivitu, zrychlují výměnu látkovou a aktivizují obranné síly organismu.

9. Smějte se!

Když se zplna hrdla smějeme, pociťujeme často až horko. Je to proto, že při smíchu organismus produkuje a uvolňuje veliké množství tepla. Nehledě na jeho další pozitivní účinky je smích skvělá metabolická pomůcka

10. Dodržujte pitný režim

Voda je velmi důležitou součástí metabolické výměny. Nedostatečně vodou zásobený nebo dehydratovaný organismus podstatně zpomalí metabolismus, protože játra se snaží obnovit zásoby tekutin v těle a pozastavují spalování tuků. Aby výměna látková fungovala bez problémů, musíme v průběhu dne dostatečně pít.

=========
Nejméně kalorické ovoce a zelenina
6 potravin podporujících látkovou výměnu