Flexitariánská dieta: deset důvodů, proč zkusit hubnout bez stresu

Diety nám často diktují, co nesmíme jíst: jezte méně cukru, jezte méně rostlinných tuků, jezte méně mléčných výrobků, méně sacharidů, méně červeného masa… Pokud jste se někdy o něco podobného pokusili, víte, že je občas opravdu těžké to dodržet. Asi před deseti lety se objevilo flexitariánství. Flexitariánská dieta pro ženy je vlastně částečně vegetariánským způsobem výživy.

Flexitariáni se v zásadě stravují stejně jako vegetariáni, ale ne vždy. Snaží se konzumovat převážně rostlinnou stravu, zároveň si však uchovávají určitou pružnost, která jim umožňuje občasný odklon od většinové diety bez nějakého pocitu viny. To je přístup hodný pozornosti. Umožňuje snadno dodržovat zásady zdravé výživy i harmonického způsobu života. Existují však i jiné důvody, proč vyzkoušet flexitariánství – a vlastně ne všechny tak docela souvisejí přímo s dietou samotnou.

Důvod číslo 1. Budete jíst více ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na spoustu výživných látek a také vlákninu.

Základní předností flexitariánství je právě zvýšení podílu ovoce a zeleniny ve stravě, což už samo o sobě znamená zdravou výživu. Flexitarián si tedy spíše dá omeletu se žampiony nežli se šunkou. Což je rozhodně plus pro zdravou výživu.

Zveřejněny byly výsledky řady výzkumů, které potvrdily, že tato polovegetariánská dieta je velmi prospěšná ženám, které by rády šly s váhou dolů. Prospívá trávení a snižuje krevní tlak. Navíc její šetrnost prospívá při zánětlivých onemocněních střeva. A ženy se nenervují pro každé malé „zhřešení“, když náhodou dostaly chuť na něco dobrého.

Důvod číslo 2. Nebudete nesví při různých společenských akcích.

Dovolená, slavnostní hostiny, rodinné svátky, to všechno jsou příčiny, pro které často dochází k porušení jakékoli diety. Flexitariánství však umožňuje si podobné příležitosti užít a pořádně vychutnat. Můžete si dát, co chcete, jen to doplňte dostatečným množstvím zeleniny. Neporušíte vůbec nic.

Důvod číslo 3. Flexitariánská dieta pro ženy pomáhá snížit tělesnou hmotnost.

Převaha rostlinné stravy v jídelníčku skutečně může být klíčem ke zdravé, přiměřené váze. Výzkumy opakovaně potvrzují, že index tělesné hmotnosti vegetariánů je nižší než u nevegatariánů. Vegetariánská strava je v průměru méně kalorická. Na druhé straně je třeba vzít do úvahy riziko deficitu některých živin ve vegetariánské stravě, zejména minerálů a některých vitamínů. Pokud se tedy nevzdáme masa úplně, můžeme získat dvojí výhodu: snížení hmotnosti a zachování plného zdraví.

Důvod číslo 4. Přinášíte svůj vklad ochraně přírody.

Omezení intenzivních velkochovů hospodářských zvířat nemá podle odborníků nějaký zásadně velký dopad na snížení produkce skleníkových plynů, zato však je produkce živočišných potravin mnohem náročnější na spotřebu přírodních zdrojů. Hovězí dobytek, drůbež, ryby i prasata jsou krmeny rostlinnou stravou. Pole nezbytná k pěstování krmiva zabírají stále větší území, ze kterého vytlačují původní druhy živočichů. Navíc většina zemědělské produkce dnes probíhá na ekologicky nejcennějších územích s největší pestrostí druhů.

Důvod číslo 5. Pěstujete si správný poměr k jídlu.

Navykli jsme si označovat jídlo za zdravé nebo nezdravé. Jistěže je třeba stanovit si při výběru jídla určité meze, příliš striktní pozice však vede až k jakémusi sebeodsuzování kvůli výběru něčeho „nezdravého“. Zakázané ovoce jak známo nejvíc chutná. Flexitariánská dieta pro ženy nabízí velký výběr potravin, které jsou zdraví prospěšné a navíc i chutné, zároveň však nevidí nic strašného v občasné konzumaci něčeho „nedovoleného“.

Omezování konzumace určitých potravin může způsobit nezdravé nutkavé tendence. Bývalá vegetariánka Jordan Youngerová vypráví, jak se u ní rozvinula ortorexie (patologická závislost na zdravém stravování a biologicky čisté stravě): “Začala jsem doslova žít samými omezeními. Jenom vegetariánství, jenom veganství, samé rostlinné potraviny, žádný lepek, žádný rostlinný tuk, žádný rafinovaný cukr, žádná mouka, žádné omáčky atd. atd. Veškerý můj život spočíval v hlídání toho, kdy a co mohu nebo nesmím sníst a co s čím smím nebo nesmím kombinovat. Na nic jiného už v mé mysli nezbývalo místo”.

Flexitariánství je pružná dieta. Člověk se může soustředit na to, co chce jíst. Nic není úplně zakázáno. Nemusíte se totálně zříci masa. O to menší je také pokušení porušit „zákaz“ a tajně si zahřešit…

Důvod číslo 6. Tuhle dietu je těžké nedodržet.

Flexitariánská dieta pro ženy je prakticky zaručeně úspěšná, protože se zkrátka nedá porušit. Někteří lidé pravidelně jedí potraviny rostlinného původu a pak zase mají období, kdy si dopřejí i maso. To je přístup, který je v naprostém souladu s flexitariánskou dietou. Žádné nervy, žádný stres.

Důvod číslo 7. Omezujete příjem průmyslově zpracovávaných potravin.

Průmyslově zpracované potraviny obsahují velmi málo živin, zato však v nich najdeme spoustu cizorodých látek. Konzervanty, aromata, barviva, stabilizátory a tak dále a tak podobně. Pokud se člověk živí převážně rostlinnou stravou, samozřejmě tím výrazně omezí přísun těchto chemikálií do organismu, čímž nepochybně dělá mnoho dobrého pro svoje zdraví. Nehledě na to, že vyloučením či striktním omezením uzenin si vzhledem k jejich prokázanému rakovinotvornému působení prodlužuje život.

Důvod číslo 8. Nešidíte se o živočišné bílkoviny.

Bílkoviny jsou důležitou součástí každé diety. Jsou nezbytné k obnově a výstavbě svalové hmoty, ke spalování tuku a také pro zdraví kostí. Maso není jediným, je však snadno dostupným zdrojem bílkovin. Flexitariáni vědí, že si kdykoli mohou dát rybu nebo maso, aby jejich jídelníček obsahoval náležité množství bílkovin.

Důvod číslo 9. Flexitariánská dieta není finančně náročná.

Zelenina je levnější než maso. Tím je řečeno vše.

Důvod číslo 10. Nezbavujete se toho, co máte rádi.

Každý má nějaké svoje zamilované jídlo. Pokud je to jídlo, které mu vařila maminka nebo babička, je dvojnásob těžké si ho odepřít. Jestliže si něco takového při nějaké sváteční příležitosti dáte, neporušujete žádná pravidla. A v tom je podstata flexitariánství.

=========
Dieta věčného mládí. Odborníci zjistili, co je třeba jíst, abychom nestárli.
Jak má hubnout muž: dieta, menu a ženský důvtip