Cukr chutná také rakovině

Metabolismem rakovinných buněk se intenzivně zabýval německý biochemik, fyziolog a lékař Otto Heinrich Warburg (1183-1970). V roce 1931 získal za svůj výzkum Nobelovu cenu.

Zjistil, že cukr jako palivo v motoru pohání růst rakoviny. Byl přesvědčen, že ačkoli to není snadné, každý onkologický pacient by dokázal vyhladovět rakovinu na smrt.

Co Warburg o rakovině a cukru zjistil

Růst zhoubných rakovinných buněk je umožněn spalováním glukózy, tak zvanou glykolýzou, která je hlavním zdrojem výživy rakovinné buňky. Dokážou to daleko rychleji než zdravé buňky a navíc k tomu nepotřebují kyslík, bez kterého se zdravé buňky neobejdou.

Na tomto základě došel doktor Warburg k závěru, že při rakovině tělo namísto normálního využívání kyslíku tvoří energii fermentací cukrů. Domníval se proto, že pokud pacient ve své stravě eliminuje cukr, rakovina se nerozvine a bude vyhladověna doslova k smrti.

Kterých potravin se to týká?

O eliminaci cukru se jistě snáz hovoří, než se realizuje. Jde hlavně o bílý cukr, ale i jiné jeho druhy – jako jsou třeba třtinový, hroznový apod. – a cukrářské výrobky. Omezit je potřeba brambory, instantní potraviny, bílé pečivo, sladké nápoje, ale také med. Zcela se vyhnout všem potravinám s přídavkem glukózo-fruktózového sirupu. Ten je např. v Coca Cole, ale i v dalších desítkách potravin. Mnoho výrobců ho přidává třeba do koblih, závinů apod. Na obalu pak nemusejí přiznávat přímo cukr. Skryjí ho pod jinými názvy, jako jsou kukuřičný či právě glukózo-fruktózový sirup.

Nejlepším pravidlem je proto vyhýbat se zpracovaným potravinám a polotovarům a přednost zásadně dávat nezpracovaným potravinám.

To znamená konzumovat především následující:

čerstvou zeleninu

  • čerstvé nezpracované maso, pokud možno v biokvalitě – totálně vyloučit uzeniny a jiné masné výrobky
  • vyřadit veškeré sušenky, koláče, čokolády a jiné sladkosti
  • ovoce jen omezeně a jen takové, které neobsahuje velký podíl cukru
  • žádné mléko a mléčné výrobky (kromě přírodních bílých jogurtů nebo tvarohu při protinádorové dietě doktorky Budwigové)
  • pečivo jen velmi omezeně, pouze celozrnné s nízkým glykemickým indexem
  • žádný alkohol

Je rovněž lepší se alespoň dočasně přestat stravovat v restauracích, kde si nejste jisti, z jakých surovin jsou nabízené pokrmy. Vhodnější je domácí příprava jídla.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Sůl nad zlato… otazníky kolem soli
10 potravin pro zdravé cévy