Co srdce potřebuje ke své normální činnosti? 6 cifer pro dlouhý život.

Co a v jakých množstvích srdce potřebuje, aby mohlo normálně fungovat?

7 hodin spánku denně

Holandští vědci dokázali, že v prevenci kardiovaskulárnch chorob zaujímá dostatečný spánek významné místo. Nejméně 7 hodin denně potřebuje srdce! Dostatečný spánek snižuje o 65 procent riziko cévní mozkové příhody, infarktu myokardu, vzniku ischemické choroby srdeční a onemocnění aorty. Spánek kratší než šest hodin je už nebezpečný. Přináší s sebou zvýšení rizika ischemické choroby srdeční o 48 procent. Krom toho nedostatečný spánek provokuje hypertonii, nadváhu a další faktory stimulující vznik kardiovaskulárních onemocnění.

75 gramů libového masa denně

Maso může nahradit 100 gramů ryby, sklenice mléčného zakysaného nápoje nebo 100-150 gramů tvarohu. Britští vědci zapojili do svého výzkumu více než dva tisíce lidí s různým typem stravování. Zjistili, že lidé, kteří konzumují potraviny obsahující hodnotné bílkoviny, jsou lépe chráněni před kardiovaskulárními onemocněními. Není to náhoda. Právě živočišné bílkoviny, jak uvádějí britští vědci, zpevňují stěny artérií, zatímco ty rostlinné – například v čočce nebo fazolích – brání prudkým skokovým změnám krevního tlaku. Krom toho potraviny bohaté na bílkoviny obsahují důležité aminokyseliny snižující riziko hypertonie, infarktu a mozkové mrtvice. Další užitečnou potravinou bohatou na bílkoviny jsou vejce. Dříve doslova pronásledovaná potravina byla nejen plně rehabilitována, ale je přímo doporučována jako zdravá superpotravina.

150 minut sportu denně

K tomuto názoru dospěli vědci ze Švédska. Zabývali se výzkumem zaměřeným na hlavní faktory prodlužující lidský život. Jedním z nich je cvičení. Pokud se budete aktivně hýbat alespoň 20-30 minut týdně, budete se cítit mnohem lépe. Včetně srdeční činnosti. Zvláště prospěšné je podle švédského výzkumu plavání a pěší chůze. Srdeční sval se jimi posiluje a zklidňuje se nervová soustava. Krom toho se zbavíte nadváhy.

30 gramů ořechů každý den

Ořechy jsou rovněž s ničím nesrovnatelnou potravinou podporující zdraví lidského srdce. Zvláště užitečné jsou mandle, lískové oříšky a oříšky kešu. Obsahují velmi prospěšné tuky, vitamín E, řadu minerálů, bílkoviny a vlákninu. Jíst je však musíte v přírodním stavu, ne obalené cukrem, čokoládou nebo solí. A pozor – jsou dost kalorické.

20 deka ovesné kaše denně

Ovesná kaše není ideální snídaní pouze podle dobrozdání dietologů, ale také podle kardiologů. Vědci z Harvardovy university zkoumali po dobu 15 let dobrovolníky, kteří je informovali o své výživě a životním stylu. Zcela jasně se prokázala jedna souvislost: lidé, kteří pravidelně snídali ovesnou kaši, trpěli o 15 procent méně často výskytem srdečně-oběhových nemocí.

2 litry vody za den

Hypertonici a srdcaři vodu potřebují proto, že voda pomáhá ředit krev. Platí to však i u zcela zdravých lidí. Nedostatečné množství tekutin v organismu zhoršuje srdeční činnost, poškozuje cévy a může zvýšit riziko vzniku trombů. Otázku zda pít hodně nebo ne nemá ani smysl si klást. Je třeba pít, dostatečně pít, a to čistou, nesycenou vodu. Sladký čaj žádným přínosem pro srdce není, natož pak slazené nápoje nebo limonády a jiné. Dbejte také na to, abyste zbytečně nesolili, protože sůl zadržuje vodu v těle, zvedá tlak, a poškozuje tak srdce.

=========
Jak si zachovat zdravé cévy – výživa a pohyb
Jak lidské myšlenky ovlivňují zdraví