Obvykle má každý nějaký ten zlozvyk pokud jde o jídlo. Většinu z nich už máme natolik zautomatizovanou, že si je ani neuvědomujeme. Podívejte se na náš přehled některých z nich. Je-li mezi nimi ten váš, pokuste se ho zbavit.
- Konzumace „dietních“ potravin.
Měli byste si konečně naplno uvědomit, co konzumujete, když si dopřáváte potraviny označené nápisem „s nízkým obsahem tuku“, „light“ anebo jiným módním, zdraví a štíhlost slibujícím sloganem. Výrobci dohánějí chuť ztracenou spolu s tukem různými vylepšovači chutě a vůně, cukrem nebo sladidly, o jejichž sporné neškodnosti už bylo napsáno mnoho. Zkuste se zamyslet, jak doopravdy mohou zdraví prospívat všechny ty potraviny vyznačující se navíc obvykle značně dlouhou dobou trvanlivosti. Snažte se jim vyhýbat. Je více než pravděpodobné, že tyto potraviny jsou nejenom málo zdraví prospěšné, ale navíc mají mizernou výživovou hodnotu. Takže sotva je sníte, dostanete znovu hlad. Ve skutečnosti pak zkonzumujete mnohem více, než kdybyste si dali něco opravdu zdravého. Veškerý jejich tak zvaně „dietní“ efekt je pryč. Trávením přirozené potravy spotřebuje organismus o padesát procent víc kalorií než když ho šidíte průmyslově zpracovanými také potravinami.
- Ignorování vlastního žaludku.
Nejezte jenom proto, že vidíte jídlo. Mnozí z nás si jistě vzpomenou, že když byli malí, platilo, že musejí sníst všechno, co dostanou na talíř. Tenhle zvyk potom dodržují i v dospělosti. Ovšem dodržovat ho je nejenom zbytečné, ale přímo škodlivé. Člověk by měl při jídle respektovat signály svého těla a jakmile je sytý, měl by přestat jíst. Ostatně – předkové dokonce říkali, že přestat jíst máme, když jsme nasyceni napůl – „Pij do polopita, jez do polosyta, vyjdou ti naplno léta“. Cílem má být zdravý a příjemný pocit sytosti, nikoli vylízaný talíř.
- Přehnaná konzumace masa.
Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin (10-20 procent) a minerálních látek, zejména dobře využitelného železa, ale také fosforu, zinku a síry, vitamínů A, D a skupiny vitamínů B. To všechno jsou pro správný vývoj lidského organismu velmi důležité živiny. Avšak i u masa platí – všeho s mírou. Nejenom proto, že obsahuje také hodně nasycených tuků a cholesterolu a je velmi kalorické. Maso by nemělo být tím hlavním, co máte na talíři. A rozhodně ho nemusíte jíst každý den. Přílišná konzumace masa způsobuje hromadění kyseliny močové v kloubech a provokuje vznik dny. Berte maso jako přílohu, ne jako hlavní součást své výživy. Mějte ho na talíři vždycky dvakrát méně než jiných součástí jídelníčku, především zeleniny.
- Super diety.
Ve snaze zhubnout lidé někdy páchají na svém zdraví velké škody. Nemáme na mysli jenom celodenní hladovění a večerní rabování lednice. Jde nám teď spíše o to, že řada lidí uvěří nějaké nové super dietě, kterou třeba prosazují i různé známé osobnosti. Často jde o o vyložený nesmysl a extrémní zdravotní zátěž. Nejhorší jsou v tomto ohledu „diety“ založené na nevyváženém příjmu živin. Vynálezy jako jsou „rýžová dieta“, „jogurtová dieta”, „bifteková dieta“, „ananasová dieta“ a jiná „zaručeně rychlá“ řešení nadváhy téměř vždycky nakonec způsobí víc škody než užitku. Nemůžete tělo dlouhodobě ochuzovat o vyvážený přísun živin, aniž byste se museli potýkat s neblahými následky podobných experimentů.
- Příliš rychlé jídlo.
Na jídlo má být klid, je tedy třeba udělat si na ně čas a také se na ně soustředit. Jak to ale vypadá v praxi? Ráno do sebe vyklopíme hrnek kávy nebo čaje, v lepším případě do něčeho i párkrát kousneme a už se ženeme do zaměstnání. V pracovním kolotoči nemáme na jídlo ani pomyšlení a pokud se žaludek ozve, zaplácneme ho tím, co je po ruce. Tyčinkou nebo třeba i bonbónem. V poledne se spokojíme s tím, co dostaneme, hlavně, aby to bylo rychle. Večer přicházíme domů hladoví a ve stresu. Takže sáhneme především po něčem kalorickém a cpeme se, i když už jsme dávno sytí, protože ani nevnímáme, kolik už jsme snědli. Věděli jste, že je doporučováno rozkousat každé sousto až dvacetkrát?
- Bát se tuků.
Přehnané omezování tuků škodí stejně jako jejich přehnaná konzumace. Pokud naprosto vynecháváte živočišné tuky, svému zdraví neprospíváte. A pokud zásadně používáte pouze rostlinné tuky, vyloženě si škodíte. Rostlinnými tuky dodáváte tělu v největší míře mastné kyseliny Omega 6. Avšak je žádoucí, abychom konzumovali především Omega 3, která má protizánětlivý účinek – působí proti volným radikálům, prospívá srdci a duševnímu zdraví. Poměr živočišných a rostlinných tuků má být v rovnováze. Obecně jsou tuky pro tělo nezbytné, některé vitamíny bez nich tělo neumí využít (A, D, E a K), jsou základním stavebním materiálem pro mozek, polynenasycené mastné kyseliny regulují cholesterol a prospívají srdci. Větším škůdcem než tuk je pro lidský organismus cukr.
- Jíst u pracovního stolu.
Jestliže nejíte, ale sytíte se nebo krmíte, to jest dodáváte tělu nějakou potravu, aniž byste se na ni soustředili, je to záruka přejídání a logicky i nabírání na váze. Když lidé zkoušejí jíst a zároveň sledovat monitor nebo dělat něco jiného, absolutně nevnímají, kolik už snědli přes míru – 30 nebo o 50 procent? Přičemž ani nedokáží správně zhodnotit, zda už jsou sytí nebo ne, protože mozek je zaměstnán spoustou jiných věcí. Tak dochází k tomu, že lidé, kteří jedí při práci, zkonzumují daleko více kalorií než ti, kdo si na jídlo udělají čas a věnují mu náležitou pozornost.
- Mít na očích nezdravé jídlo.
Nejspíš už víte, že sladkosti nejsou nebezpečné pouze kaloriemi a hojně obsaženými nezdravými transtuky. Vyvolávají také závislost, zhruba na stejném principu jako narkotika a psychotronní látky. Fyzikální a chemické mechanismy jsou stejné. Tak proč pořád sami sebe uvádíte v pokušení? Bylo experimentálně prokázáno, že když v zaměstnání máte bonbóny v průhledném obalu, sníte jich o 71 procent více, než když je schováte do něčeho neprůhledného. Nemusíte se sladkostí zříci úplně, avšak nemějte je na očích. Stejně tak mějte na úrovní očí v lednici nebo ve spíži zdravé, přirozené jídlo. To nezdravé zastrčte někam dál, kde nebude snadno přístupné a uložte ho do neprůhledných obalů nevýrazných barev. Je to jednoduchá lest, ale možná způsobí, že si časem ani nevzpomenete, že jste se nemohli obejít bez něčeho, co už na vás nemrká z průhledné krabice, sotva otevřete poličku nebo lednici.
A/N/A
Nejezte do zásoby. 4 pravidla stravování na dovolené
Zdravá výživa: 12 triků pro velmi zaměstnané lidi