10 pravidel účinného snížení hmotnosti nevyžadujících zvláštní úsilí

Každá z žen, která se pokoušela držet různé diety a týrala se ve fitness centru ve snaze objevit ten nejúčinnější způsob snížení váhy až příliš dobře ví, že štíhlost je přímo spojena s řadou krutých omezení podstatně ztrpčujících život i beztak dost naplněný stresem. Přísný zákaz konzumace tučných a sladkých jídel, vyřazení malých svačinek během dne i odpolední kávy s něčím sladkým, to je jen nevelká část zákazů a nařízení, kterých se musí přísně držet každá moderní štíhlá krasavice. Přesto však zhubnutí dostupné i těm pohodlnějším není žádným mýtem. Vyžaduje to pouze dodržování určitých pravidel.

1. Pokud snad náhodou nebydlíte v soukromé vile, stojí opravdu za to vyhýbat se výtahu. Choďte do schodů pěšky, pěkně pomalu. To vám pomůže nejenom vydat dost kalorií, ale také si procvičíte hýžďové svaly, což prospěje vašemu pozadí. Už pouhé dvoje schody denně zvládnuté pěšky znamenají výdej osmdesáti kalorií.

2. Velmi důležité je všímat si energetické hodnoty potravin. Čtěte hodnoty uváděné na jejich obalech! Čokoládové oplatky například představují dvakrát více kalorií než roláda plněná ovocem nebo smetanová zmrzlina. Pozor si dávejte na odtučněné mléčné výrobky, protože to, co ztratí na chuti odstraněním tuku, nahrazují jejich výrobci velmi často přidáním cukru. A cukr je nejenom nepřítelem každé hubnoucí diety. Cukr je návykový jed, který je dnes doslova ve všem. Ostatně, ani umělá sladidla nejsou pro lidské zdraví žádnou výhrou – v tom lepším případě představují chemickou zátěž organismu.

3. Své obvyklé jídlo byste si měla rozdělit na tři části a sníst z nich pouze dvě. Kousejte pomalu, vychutnejte si každý jednotlivý kousíček konzumovaného pokrmu. Jedno jídlo by mělo trvat alespoň patnáct minut – a to je minimum. Pokud jídlo sníte rychleji nebo ho dokonce v zhltnete v chvatu, těžko se po něm budete cítit nasycená. Navíc o nějakém požitku z něj nemůže být ani řeči. Hladina hormonů štěstí se nezvýší.

4. Pokud si neumíte večer strávený ve společnosti představit bez popíjení různých koktejlů, vemte v úvahu, že nealkoholické nápoje obsahují o sto kalorií méně než ty s obsahem alkoholu.

5. Věnujte čas a péči náležitému úklidu a vylepšování vzhledu a útulnosti svého bydliště. Už pouhý pětačtyřicetiminutový úklid spálí zhruba 100 kalorií. Takový způsob hubnutí je tedy nejenom účinný, ale také maximálně užitečný.

6. Hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa konzumovaná v malých množstvích posiluje srdeční činnost a navíc vám zlepší náladu. Je ovšem faktem, že pro linii má větší výhody nahradit ji sušeným ovocem nebo oříšky. Protože však ani těch nesmíte sníst neomezené množství, můžete to prostě střídat.

7. Smažená jídla musíte nahradit dušenými nebo vařenými. Pokud se budete důsledně držet tohoto pravidla, snížíte svůj denní kalorický příjem o další stovku kalorií.


8. Co vám rozhodně prospěje, je tanec. Tančete co nejčastěji! Bylo prokázáno, že fyzická zátěž při tanci znamená spálit sto kalorií během pouhých dvaceti minut. A to nemluvíme o bonusu v podobě vyplavení hormonu štěstí.

9. Nenahraditelným způsobem hubnutí je aktivní sex. Aktivní vášnivý sex spálí více kalorií než některé druhy rekreačního sportu. Množství kalorií, které jím můžete spálit, je opravdu úctyhodné. Navíc se při sexu hojně vyplavují endorfiny.

10. Zcela nezbytné je dodržovat pravidelný denní režim. Nedostatek spánku způsobuje zpomalení výměny látkové, v jeho důsledku také klesá svalový tonus, zhoršuje se nálada a pracovní výkon jde dolů. Člověk v průměru potřebuje 7-8 hodin spát. Samozřejmě, že existují individuální rozdíly. Ideálně byste měla jít spát ve 22 hodin, rozhodně však ne později než ve 23 hodin. Pravidelné bdění i po této hodině se postupně projeví na celém organismu. Zhorší se stav pleti a pokožky celého těla, narůstají a zvýrazňují se příznaky procesu stárnutí organismu. Právě tento noční čas je totiž časovým úsekem, kdy tělo nejvíce vyplavuje hormon melatonin, který krom jiných důležitých rolí v organismu působí také jako hormon mládí.

=========
Vydýchejte svoje kilogramy!
Pryč s dietami – jak najít svůj způsob hubnutí