Nové metody hubnutí se objevují málem každodenně. Zárukou úspěchu však je najít si tu svoji.
Experti Celosvětové zdravotnické organizace uvádějí tři hlavní příčiny nadváhy: příliš tučné jídlo, příliš velké porce, málo fyzické aktivity. Tak jednoduché to je. Program individuálního hubnutí by měl podle jejich názoru mít čtyři etapy:
1. Pryč s dietami
Stále je mnoho lidí pevně přesvědčeno, že existuje jakýsi kouzelný způsob okamžitého zhubnutí. Člověk se trochu potrápí a pak už může třeba na přehlídkové molo. Bohužel však žádný takový způsob neexistuje. Kdyby existoval, dávno by ho využívaly všechny světové kliniky.
Každá žena, která si jen trochu váží sebe sama, zná nějakou dietu. A většina už nějakou vyzkoušela. Diety však nic dobrého nepřinesou. Jejich efekt je dočasný. A když se váha vrací, obvykle si ještě něco přidá. Vsaďte na něco jiného – na rozumný způsob změny životního stylu a každodenních zvyků. Přičemž klíčové je slovo „rozumný“.
2. Najděte důvod svojí tloušťky
Je to zajímavá činnost, úplné detektivní pátrání, jehož základem je analýza vlastního života.
Když váha roste, znamená to, že dostáváme více energie, než jí vydáváme. Jestliže důkladně propočteme všechny příčinné souvislosti a změníme podle toho svůj život, nejenom že přestaneme přibírat – začneme hubnout.
Někdy stačí upravit pár maličkostí. Nikdo kromě vás však neví, které. Proto také nikdo kromě vás nemůže přijít na vhodná doporučení, podle kterých byste měli žít a hubnout. Vy však ty maličkosti znáte a jste schopni vést přesně zacílenou palbu na kritická místa své nadváhy, aniž byste konali prudké pohyby. Přiměřenost je při hubnutí velmi důležitá. Početné dietologické výzkumy ukazují, že čím radikálnější jsou změny, které ve snaze rychle zhubnout vnášíme do svého denního režimu, tím více je šancí, že to budou změny pouze krátkodobé.
3. Najděte energetickou rovnováhu
Pokud chcete zhubnout, je třeba snížit přísun energie (cestou změny jídelníčku) a zvýšit její výdej (přidat na fyzické zátěži). Konkrétní naplnění těchto podmínek závisí na vašich individuálních dannostech a prioritách.
4. Usilujte o váhu nikoli ideální, ale takovou, která vám vyhovuje a cítíte se s ní dobře
Jedna z častých chyb – snaha dosáhnout váhy, kterou jste měli před léty dvaceti ne-li více. Musíte si však dávat reálné cíle. A jít k nim přijatelnou cestou. Nikoli trápit se hladem, nedopřát organismu potřebné živiny a propadat návalu deprese, když „zase nevydržíte“. Ani nemůžete, protože to není reálný způsob. Hubnout je třeba s rozumem. Když se člověk přiblíží váze, v níž se cítí dobře, je třeba dopřát si pauzu, zklidnit se, naučit se žít v nových podmínkách. Nepočítejte kila. Nelpěte na číslech, každý je jiný, hmotnost člověka je rozložena do všech částí těla a její rozložení je zcela individuální záležitost.
Příčiny vzniku nadváhy
1. Podíl ovoce a zeleniny je příli nízký. Za den byste měli sníst 500-600 g.
2. Nepravidelné stravování. Často je to vynechávaná snídaně, oběd nebo večeře, nebo jejich náhrada nějakým obloženým chlebem nebo bagetou. Na stravovacím režimu záleží opravdu hodně. Nejdůležitější je snídaně.
3. Interval mezi jídly je příliš dlouhý. V důsledku vymizí pocit „přirozeného“ hladu. Přetrpíme ho, div neomdlíváme, a pak se samozřejmě přejíme. Abychom se tomuhle vyhnuli, je třeba usednou k jídlu každé 3-4 hodiny, pět až šestkrát denně.
4. Mnoho prázdných kalorií v jídle. Příkladem zcela neužitečného jídla je třeba chleba se salámem.
5. Nedostatečná fyzická zátěž. Nechodíme pěšky, nesportujeme… To je třeba urychleně změnit.
6. Málo spánku. Spát je třeba 7-8 hodin denně.
Hubnutí bez propadáků: 6 rad, jak neutrpět při hubnutí nezdar
Jaká je souvislost mezi hladověním a jojo efektem?