Odpady a toxiny. Jak tělo zbavit těchto látek?

odpady-toxiny

Lidské tělo obsahuje škodlivých látek značné množství. Dosáhne-li jejich objem příliš vysoké hladiny, je to zdrojem zdravotních potíží. Jak poškozují tyto škodliviny organismus a jak se jich zbavit?

Přítomnost odpadních látek a toxinů v těle vede k chemické nerovnováze. Následky mohou být velmi nepříjemné. Kromě propuknutí alergií mohou tyto látky způsobovat zánět mazových žláz a sliznic, nebo odumírání nervových buněk. V důsledku se setkáváme s narušením funkce žaludečního traktu, nadváhou, zvýšeným pocením, podrážděním, roztržitostí, bolestmi hlavy, lámavostí nehtů, padáním vlasů a dokonce i s infarktem.

Co vede k hromadění škodlivých látek v organismu?

Příčinou je, jako u mnoha dalších problémů, nesprávná výživa. Časté nebo pravidelné požívání tučných jídel, jídel s velkým obsahem koření a soli, uzenin atd. vyvolává kromě zvýšeného cholesterolu také ukládání škodlivých látek. Chceme-li se jich zbavit, je třeba nastolit správný stravovací režim a jídelníček. Určitě je dobré obrátit se na zkušeného dietologa. Několik jednoduchých rad však může platit pro každého.

Pomoci mohou i potravinové doplňky. Žádné preparáty však nenahradí zdravou stravu.

Co je to zdravá strava?

1. Bílkoviny a tuky

Tuky lidské tělo potřebuje, musí je však dostávat v přiměřeném množství a patřičné kvalitě. Zvláště lidé s nadváhou by si měli hlídat kolik a jaké tuky konzumují. Před živočišnými dát vždycky přednost například olivovému oleji. Kvalitní bílkoviny získáme kromě masa například z řady luštěnin.

2. Proti škodlivinám citrusy

Kyseliny v citrusech jsou vynikajícím prostředkem detoxikace. Ovšem nejen citron, pomeranč nebo grapefruit, ale také další ovoce: borůvky, granátová jablka, ananas nebo jablko. Skvělý detoxikační účinek má i kvašené zelí.

Aby mohly projevit své pozitivní vlastnosti, je třeba tyto plodiny jíst ve zvýšeném množství. Dva pomeranče k večeři budou přiměřenou a dobrou léčebnou dávkou. Abychom si to zpestřili, můžeme střídat pojídání plodů s pitím čerstvé šťávy z nich. Pro ochranu žaludku před překyselením můžeme šťávu naředit vodou.

3. Obiloviny

Často se jim říká pokrm Bohů. Je pravda, že jejich pravidelné požívání přináší pocit lehkosti a dobrou náladu. Je to díky tomu, že stimulují odvádění toxinů z organismu. Ovesné vločky, jídla z rýže a klíčky mladé pšenice jsou pro očištění organismu velmi užitečné.

4. Sušené ovoce

Na doplnění jídelníčku je sušené ovoce jistě dobré. Je zdrojem vitamínů a vlákniny. Řada druhů má prokazatelný pozitivní vliv na organismus – například meruňky na srdce – a napomáhá očištění organismu. Přesto však v celkovém objemu konzumovaného ovoce by přednost mělo dostat ovoce syrové.

Důležité je také pamatovat, že nejen strava, ale také pohyb, zejména sportovní aktivity, jsou při zbavování škodlivých látek velkou pomocí.

=========
Na kterém boku máme spát? Lékaři na to přišli.