Jednoduché a účinné způsoby, jak si uchovat mladou mysl v jakémkoli věku.

mlada-mysl

Svět, v němž žijeme, nám často neumožňuje pohlížet na něj mladým, bezstarostným pohledem. Stálé myšlenky na to, kde a jak vydělat peníze, jak zajistit bydlení, čím nakrmit děti atd. vedou k předčasnému stárnutí nejen zvnějšku, ale i vnitřně. Dny bezstarostného mládí samozřejmě vrátit nedokážeme, ale žít plnějším životem, radovat se z něj stejně jako dřív, bez ohledu na problémy a starosti, je reálné. Co je k tomu třeba?

Stýkejte se s přáteli

Styk s dobrými lidmi dělá člověka šťastnějším a zdravějším. Pamatujte, že stýkat se s lidmi usilujícími o svůj další rozvoj a pohyb vpřed, radovat se ze života a žít naplno, vám vždycky pomůže zachovat si mladou mysl.

Stále se učte

Pokud si myslíte, že jste na učení nebo na používání nových technologií příliš staří, znamená to, že se domníváte, že mládí vás už opustilo. Nezapomínejte ale, že v dnešní době je velmi snadné naučit se novým věcem nebo zvládnout nového koníčka, díky všeobecné dostupnosti informací. Naučte se a najděte si každý den něco nového. Zachováte si mladou mysl a můžete předběhnout leckterého mladíka!

Radujte se z maličkostí

Děti se umějí radovat z maličkostí: skáčou do louží, chytají do pusy sněhové vločky, radují se z deště. Nepřestávejte si všímat pěkných drobností, pamatujte, že důvod k úsměvu a radosti senajde i v tom nejpošmournějším dni!

Cvičte

Ničím mysl nestárne tak rychle, jako vědomím, že fyzicky už nezvládáme to, co v mládí. Snažte se proto zachovat si fyzickou aktivitu v každém věku. Jistě, že tělo postupem času ztrácí svou pevnost a výkon, přesto však si můžete prodloužit mládí a dobrou tělesnou pohodu.

Smějte se

Jaký smysl má být stále vážný? Ano, máte své povinnosti, své starosti, problémy a odpovědnost. Ale kdo řekl, že tohle všechno nejde dohromady se smíchem? Nacházejte důvody k radosti, smějte se vtipům, rozdávejte lidem smích, který je nejlepším lékem. Smysl pro humor pomáhá zachovat pocit mládí na dlouhou dobu.

Hlídejte svůj pocit viny

Všichni lidé dělají chyby. Prožívat však ustavičně své nezdary znamená nechat se od nich táhnout ke dnu. Brání vám to v rozvinutí celého potenciálu. V důsledku toho ztrácíte cenný čas svého života. Budete se na minulost dívat jen negativně a do budoucnosti pohlížet s nejistotou a bez optimismu. Z chyb se musíme učit, ale nedat si jimi ovlivňovat budoucnost.

Pamatujte si a vyprávějte o svém mládí

Když babičky a dědečkové vyprávějí vnoučatům o svém dětství a mládí, ohníčky v jejich očích prozrazují, že si ty chvíle pamatují, jako by to bylo včera. Tak to má být. Nemá smysl bručet, že „za našich dob bylo všechno jinak“. Lepší je inspirovat mladší pokolení veselými a pohodovými historkami ze svého mládí. Pomůže vám to vrátit se v myšlenkách do bezstarostných dnů a zachovat si mladou mysl.

=========
Jak se během pěti minut uvolnit
Lekce uzdravující síly mysli od Louisy Hay