Jak si zachovat mládí

Zastavit čas, zůstat navždy mladý, nestárnout, nemít žádné vrásky, neztrácet krásu, sílu a svěžest… S odvěkým lidským snem o zachování mládí se setkáváme už v nejstarších písemných památkách včetně všem dobře známých pohádek. Lidé hledali živou vodu, která navrací a pomáhá uchovat mládí, za všech časů a po celém světě. Byli pro získání věčného mládí ochotni k mnoha krutostem i obětem – i ke ztrátě vlastní duše. Věčné mládí se stalo ústředním tématem řady uměleckých skvostů, ať už malířských (Cranach, Durand) nebo literárních (Goethe, Wilde, Čapek…), bylo mnohokrát zhudebněno a stálo v centru pozornosti filosofů i psychologů. Je to téma vzrušující, zajímavé – a také výnosné. Protože už od oněch dávných dob se objevovaly prostředky, které nabízely zaručené zpomalení procesu stárnutí se všemi jeho nepříjemnými projevy. Vyráběly se vonné masti proti vráskám, pilule omlazující kůži, prodávána byla zázračná voda z tajuplných pramenů i syrovátka. Na tom se v podstatě nic nezměnilo až do současnosti. Dnes ovšem lidé pro mladistvý vzhled houfně absolvují i chirurgické zákroky a vystavují se jiným zázračným moderním metodám s využitím všemožných infračervených, ionizujících a dalších záření, ozónu nebo laseru. Každý si volí ten způsob a takovou cestu, která mu vyhovuje.

My si s vámi dnes chceme promluvit o bezpečných, dlouhodobě působících způsobech zachování mládí a krásy tělesné i duševní. Zároveň jsou to způsoby užitečné pro vaše zdraví.

Jak si zachovat mládí, krásu a zdraví.

1. Zbavte se škodlivých návyků.

Pro mladistvý vzhled i pevné zdraví musíte dokázat říci ne návykům prokazatelně škodícím jak mládí, tak zdraví. Přímo školním příkladem takového zlozvyku je kouření, které prokázaně urychluje stárnutí kůže. Zplodiny kouření pronikající do organismu negativně působí na soudržnost buněk horní vrstvy pleti a výrazně omezují podíl látek, které dokáží v kůži vázat vodu. V důsledku toho pleť rychleji vysychá a má tendenci se svrašťovat. Kouření krom toho nepřímo ovlivňuje cévy hlubších vrstev pokožky, a způsobuje tak jejich horší prokrvení. Navíc samo držení cigarety v ústech a pohyb rtů s kouřením spojený posiluje vznik a rozvoj drobných vrásek v této partii. Nepěkné šedavé či zažloutlé zbarvení pleti mívá rovněž na svědomí kouření. Také alkohol zbavuje pokožku vody, způsobuje tím její předčasné stárnutí a vznik jemných vrásek. Tělo zbavuje důležitých živin – například vitamínů A, B a E. Jednoznačně poškozuje krevní cévy. Jejich rozšíření vašemu vzhledu krásy ani mládí nepřidá, stejně jako typicky opuchlá tvář.

Zbavíte-li se kouření a alkoholu, prospějete nesmírně i svému zdraví a perspektivě dlouhého věku. Budete se celkově cítit mnohem líp a zlepší se vám nálada. Úsměv na tváři někdy předčí i ty nejdražší kosmetické prostředky.

2. Veďte aktivní způsob života

Aby se tělo udrželo co nejdéle svěží a neochabovalo, je třeba zachovat si všestrannou aktivitu. Pro krásu, mladistvý vzhled i zdraví má klíčový význam pohyb. Schopnost pohybu nepotřebujeme jenom z hlediska fyzického, má také neobyčejný význam pro emocionální pohodu. A ta jde se zdravím a neuspěchaným stárnutím ruku v ruce. Není ani nezbytné chodit do fitness centra nebo běhat. Stačí pravidelně cvičit – 15-20 minut denně věnovat rozcvičce. Cvičení doplňte chůzí. Nemusíte všude jezdit MHD nebo autem, nemusíte nutně všechna patra vyjet výtahem. Zkuste švihadlo, objeďte blok domů na kole. Nepoddávejte se myšlence, že „teď už budete jenom stárnout“. Projevy stárnutí je možné zpomalit. Choďte tančit, vyzkoušejte kurzy salsy. Aktivitu fyzickou spojíte s aktivitou sociální, seznámíte se s novými lidmi, poznáte nové prostředí. Budete se usmívat! Jezděte na výlety, poznávací zájezdy, čtěte, luštěte hlavolamy. Zvykněte si být aktivní.

3. Vyhýbejte se stresovým situacím

O stresu už toho byla napsána spousta. Dnes je jednoznačně dáno, že dlouhodobý stres organismus poškozuje v každém ohledu. Především oslabuje lidskou imunitu. To souvisí se vznikem řady onemocnění. A vzhled? Zvláště ženy, které jsou dlouhodobě přetěžovány a žijí v trvalém stresu, mohou vypadat až o deset let starší. Vrásky, váčky pod očima, šedavá, ochablá pleť, matné vlasy, které valem řídnou… Mnohé proti stresu může člověk udělat sám a docela jednoduše. Vytvořte si své malé rituály a držte se jich. Nevyskakujte ráno z postele a nevrhejte se do koupelny. Ležte tři pět minut, proberte v duchu nastávající den a povinnosti, které vás čekají. Zacvičte si – alespoň chvíli. Dejte si sprchu. Udělejte na sebe pár pořádně vykulených ksichtíků do zrcadla a nakonec se na sebe usmějte. Nešiďte snídani. Není to jen o živinách, ale i o chvilce klidu. Jděte kousek cesty do práce pěšky. A jinudy, než jezdí váš autobus. Naučte se soustředit na svůj dech. Prozpěvujte si. Vymyslete si své vlastní postupy.

4. Pijte dostatečné množství vody a zdravě jezte.

Dostatek čisté pitné vody je zárukou mladistvého vzhledu. Obecně je doporučováno denně vypít 2-3 litry vody (20-40 ml na kilogram tělesné hmotnosti). Voda tělu umožňuje zbavovat se odpadních a škodlivých látek, hydratuje a čistí pokožku a dodává jí svěží vzhled. Při nedostatku vody nejsme schopni být plně aktivní. Pít je třeba průběžně po celý den. Stav žízně signalizuje, že už jsme dehydratováni. Stačí ztráta deseti procent tekutin a tělo je ohroženo přehřátím a dokonce i úpalem nebo halucinacemi. Nedostatečné pití způsobuje řadu dalších komplikací a někdy i zdravotních potíží.

Také špatně volené jídlo stárnutí urychluje. Už jenom neúměrné požívání soli a cukru způsobuje spoustu problémů. Sůl dehydruje celé tělo, suší tedy i pleť. Cukr negativně působí na tvorbu kolagenu, který je velmi významný pro udržení pleti hydratované, pevné a pružné. Uzeniny, jednoduché cukry, tučná jídla, to všechno je zdrojem látek podporujících projevy stárnutí i vznik řady zdravotních problémů. Snažte se konzumovat potraviny co nejméně upravované průmyslovou cestou. Dbejte na dostatek vitamínů. Vitamín C je mocným bojovníkem na straně mladistvého vzhledu, ničí volné radikály, podílí se na vzniku kolagenu, podporuje pevnost pokožky, brzdí vznik vrásek. Vitamín B, betakaroten, zinek – hledejte zdroje látek, které stárnutí zpomalují. Není jich málo: především citrusy – pomeranče, citrony a další, kiwi, šípky, černý rybíz, borůvky, brusinky, maliny, jablka, růžičková kapusta, květák, brokolice, zelí, rajčata, papája, olivový olej, kvalitní jogurt, kefír, ovesné vločky, česnek a cibule, klíčky, ořechy a různá semínka, mořské plody, sardinky, makrely a losos. Zajímejte se o to, co jíte a co jíst máte.

5. Nezapomínejte na péči o pleť.

Pečlivá a pravidelná péče o pleť je naprostým základem. Každý den je třeba pleť šetrně a přitom důkladně očistit, chránit ji před vlivy nepohody i slunečním zářením. Důležitá je správná volba prostředků, kterými chceme pleť chránit a pečovat o její mladistvý vzhled. Neváhejte poradit se s kosmetičkou o typu péče vhodném právě pro vaši pleť. Mastnější a pórovitá pleť se naprosto liší od tenké, jemné a suché pleti. Rozdílné budou jak pečující přípravky, tak i prostředky k líčení. Nikdy také nechoďte spát s neodlíčeným a neošetřeným obličejem.

6. Zdravý spánek.

Dostatečný a kvalitní spánek je významnou složkou pevného zdraví. Opakovaně bylo prokázáno, že nedostatek spánku způsobuje či usnadňuje vznik a rozvoj řady vážných onemocnění. Spánek je nezbytný pro regeneraci veškerých buněk organismu. Tvář je místem, kde se nedostatek spánku projeví téměř okamžitě. Kruhy pod očima, drobné vrásky, bledá a matná pleť, oči bez jiskry a vlasy bez lesku. Chodit pravidelně včas spát je to nejmenší, co můžete pro své zdraví, krásu a mladistvý vzhled udělat. A nezapomeňte – o spánku se říká, že hodina do půlnoci se rovná dvěma hodinám po půlnoci.

Snažte se držet těchto rad a budete se cítit svěží, budete pěkně vypadat a mít dobrou náladu.

=========
Jaká má být zdravá snídaně?
K čemu člověk potřebuje kyselinu listovou?