Jak odlišit neškodné znaménko od nebezpečného melanomu?

rodinky

Kůže je největším orgánem lidského těla. Člověk bez ní nemůže žít. Přesto se o ni nestaráme s tou péčí, která by jí náležela.

Drobná zranění, popáleniny, mozoly, puchýře… Kůže je denně vystavena nejrůznějším typům poškození. S dostatečnou čistotou a trochou péče se většina rychle hojí. Jak se za to kůži odvděčujeme? Nadměrným sluněním buď s nedostatečnou nebo vůbec žádnou ochranou opalovacími prostředky. Ignorancí fakt o ozónové díře, kvůli níž je přímé slunění doslova rizikovou záležitostí. Přehlížením vlastního fototypu a rodinné dispozice. Velmi často ignorováním veškerých varovných signálů, které kůže vysílá. Mateřská znaménka a jejich proměny patří právě do této kategorie.

Každý rok u nás zemře přibližně 450 lidí na zhoubný melanom. Nárůst počtu onemocnění je velmi výrazný – v roce 1978 bylo úmrtí 45. Je to vysvětlitelné stále stoupající oblibou slunění. Při něm se projevuje negativní vliv ozónové díry a nekázeň lidí, neuvěřitelným způsobem podceňujících ochranu kůže. Prostředky s patřičně vysokými ochrannými faktory na trhu jsou, je však nutné je v dostatečné míře využívat, a to po celou dobu slunění. Vrstvu ochranného prostředku je třeba po dvou hodinách obnovit, protože ji narušují pot a voda (přičemž voda před negativním vlivem slunečních paprsků nechrání). Sám pobyt na otevřeném slunci je nezbytné omezit podle intenzity slunečního záření. Samostatnou kapitolou je slunění v soláriích.

Pro prevenci můžeme mnoho udělat také pravidelnou kontrolou znamének na těle. Prohlížejte pravidelně celé tělo, včetně vlasového porostu, chodidel a intimních partií. Znaménka sledujte pečlivě. Řiďte se přitom pravidlem ABCDE: více než 2 kladné odpovědi na otázky, které klade, mohou signalizovat, že vaše znaménko je nebezpečné. Z mateřského znaménka vzniká až polovina zhoubných melanomů. Je tedy více než rozumné zajít při sebemenším podezření ihned k lékaři.

A – asymetrie (asymmetry) – Obvykle je mateřské znaménko symetrické. Vedeme-li jeho středem myšlenou osu, obě půlky by měly být stejné. Má vaše znaménko asymetrickou formu? To znamená, že není pravidelné, jako je třeba kruh nebo ovál?

B – ohraničení (border) – Okraje by měly být zřetelné, jasně vymezené. Je vaše mateřské znaménko jakoby rozpité, bez ostrých a pravidelných hranic?

C – barva (colour) – Obvyklá barva je středně hnědá, stejnoměrná. Má znaménko tmavě hnědou až černou barvu? Obsahuje nepravidelnou skvrnitou pigmentaci? Má tato pigmentace různé odstíny?

D – průměr (diameter) – Přesahuje vaše znaménko velikost 5 milimetrů?

E – vyvýšení – (elevation) – Přestalo být ploché a začíná se vyvyšovat?

Jak se ještě chránit?

Používejte ochranný opalovací krém každý den, nejenom když jste na pláži. Poslední léta přinášejí stále více dní se slunečním úpalem – to letošní je názorným příkladem. Volte krémy s minimálním ochranným faktorem 15, které chrání kůži před ultrafialovým slunečním zářením, konkrétně před velmi škodlivými paprsky UVA a UVB.

UVA záření tvoří 95 % ultrafialového záření dopadajícího na Zemi. Vyskytuje se v průběhu celého roku, když je zataženo, prochází i skrze mraky, proniká sklem a také lidskou pokožkou. Na rozdíl od UVB záření UVA nebolí. Proniká velmi hluboko, až ke kožním buňkám.

Protože primárně produkuje volné radikály, ovlivňuje buňky v dlouhodobém horizontu a způsobuje:

Fotostárnutí: Změny v orientaci elastinových a kolagenových vláken, což působí povolování pleti, ztrátu pevnosti a vznik vrásek.

Sluneční intoleranci, běžně nazývanou alergií na slunce (začervenání, svědění, lehká letní vyrážka)

 Pigmentační poruchy (pigmentové skvrny)

Vývoj rakoviny kůže. 

UVB záření představuje 5 % z celkového ultrafialového záření působícího na Zemi. Mraky a sklo ho zastavují, prochází však lidskou kůží. Způsobuje opálení a také spálení, alergické reakce a rakovinu kůže.

Odpusťte si návštěvy solária. Na kůži tam působí právě paprsky UVA a UVB. Ty jsou možnou příčinou vzniku melanomu. Kromě předčasného stárnutí kůže způsobují rovněž oční onemocnění.

Nejlepším způsobem ochrany je samozřejmě včasná návštěva dermatologa. Je lepší jít k němu zbytečně, než přijít pozdě. Nelitujte času a pravidelnou kontrolu nikdy neodkládejte!

Sdílejte článek s přáteli a upozorněte na něj členy své rodiny. Třeba pomůžete zachránit něčí život!

=========
Varikózní rozšíření žil – psychosomatika a léčba
Unikátní směs pro rychlou regeneraci organismu