Tento jev zneklidní každého, ale málokdo tuší, že ovlivnit jeho vývoj mohou psychologické problémy. Jednou z příčin vzniku varixů může být nízké sebevědomí a pochybnosti o vlastních silách, stejně jako trvalý stav nevole. Povězme si něco o rozvoji tohoto neduhu z hlediska psychosomatiky.
Vývoj psychosomatických onemocnění ovlivňují různé psychologické faktory:
- typ temperamentu;
- zvláštnosti osobnosti;
- dědičnost;
- neurodynamické zlomy;
- pozadí rodinných a jiných sociálních faktorů.
Příklady psychosomatických příčin vzniku varikózy
Sebejistý člověk hledí do budoucnosti s optimismem, je schopen stanovit si jasné cíle, zformulovat úkoly a nezastavit se, dokud nedosáhne jejich naplnění. Životem jde jistě a s tím, jak se mu daří je spokojen.
Člověk, který má naopak z budoucnosti obavy, je nejistý a zmatený, mívá s dolními končetinami problémy. Životní stagnace s absencí jakékoli vyhlídky se projeví jako varikóza dolních končetin.
Člověk musí den za dnem chodit do neoblíbeného zaměstnání. Přání netrávit dny na tomto místě může najít výraz v pocitu tíhy a bolesti nohou, které odmítají nosit svého pána na místo, které nemá rád. Žíly opuchnou a nohy otékají. Je třeba neprodleně přijmout opatření k odstranění metafyzických příčin provokujících vznik varikózy, neboť existuje nebezpečí, že nemoc povede k úplné imobilitě.
Psychosomatické příčiny vzniku varikózy
- vyčerpávající práce;
- nepravidelná práce;
- množství různých starostí;
- strach ze zítřka, nejistota ohledně vlastních sil;
- něčí ustavičný nesouhlas s vaším jednáním;
- zveličování životních problémů, na které narážíte;
- setrvávání v nepříjemné situaci.
Psychosomatické příčiny varikózy nezmizí samy od sebe. Máte-li si zachovat zdravé nohy, je třeba vynaložit jisté úsilí k odstranění zátěže, která vás zbavuje klidu. Pamatujte, že mnohé problémy lze řešit tím, že je nedržíme v sobě a také změnou vlastní životní situace.
O čem vypovídá bolest různých částí těla
Japonské léčitelské umění