Až zhubnu. Jak přestat čekat a začít žít

Krása nerovná se hubenost.

Proč schovávat ty dvoje bílé kalhoty, které se krčí v zastrčeném koutě skříně spolu s ostatními věcmi z kategorie „až zhubnu“? Proč odkládat na potom nejenom výrazné módní výstřelky, ale i pěkný, plnohodnotný život? Maja Tulčinská, sloupkařka a autorka blogu „Přístupně a jednoduše o módě a stylu“ na Facebooku a webu Cloche o tom, jak přestat pokládat svá kila za překážku štěstí.

Zdání klame.

Jedna dívka nosila ve svých třiceti oblečení velikosti 52 a samozřejmě snila o tom, že zhubne. Kdo by o tom nesnil? Až se její sen začal naplňovat. Začala se doslova ztrácet před očima, byla každým dnem stále štíhlejší a štíhlejší, objevil se útlý pas a štíhlé nohy. Ukázalo se, že má téměř ideální míry. Kolegyně ji sledovaly – některé se zvědavostí, jiné s neskrývanou závistí. Dotíraly na ni otázkami, prosily o detaily té zázračné diety a telefon jejího trenéra. Dívka se nevesele usmívala a nic konkrétního nikomu neřekla. A stále častěji byla na neschopence. Jednou se už nevrátila. Její hubnutí způsobila nemoc. Hrozná a pozdě diagnostikovaná. Dívka se nedožila ani pětatřiceti let.

Jiná mladá žena byla celý svůj život při těle. A celý život jí vykládali, jak moc je důležité zhubnout. „Nejde jenom o krásu, je to také otázka zdraví!“ zdůrazňovali jí. „Copak nechápeš, že ta nadváha tě nakonec zabije!?“ Ale nezabila ji nadváha. Zabil ji řidič autobusu, který se chviličku nevěnoval řízení. Bylo jí jedenačtyřicet.

Odkládaný život.

Třetí dívka… Ale ne, nečekejte další tragický příběh, ta třetí dívka je živa a zdráva. Ale nežije tak, jak by si přála. Chtěla by nosit módní šaty a barevné lodičky. Chtěla by si nechat udělat stylový účes a malovat si rty červenou rtěnkou. Objednat si rodinné focení a dát si konečně nějakou novou fotku na facebook -ta, co tam má, je pět let stará. Ale nemůže tohle všechno udělat, protože zatím nezhubla. Až zhubne, tak…

Ve skříni má tajný koutek „až zhubnu“. Někdy do něj s nadějí nahlíží. Zatím však nosí jakási smutná, beztvará nedorozumění, jejichž jedinou hodnotou je, že se v nich člověk může schovat. Kdyby se tak prodávaly kouzelné čepice, co když si je člověk nasadí, není ho vidět! S potěšením by si jednu koupila a nosila by ji bez přestání. Kdyby zhubla, tak to je jasné, to by ji sundala! Ale dokud nezhubne – proč na sebe ještě upozorňovat?

K moři taky nejezdí, to taky až zhubne, protože se stydí objevit se na pláži v plavkách. Na večírky bude chodit také až zhubne, teď stejně nemá na večírek šaty. Proč by si je měla kupovat – až zhubne, byly by jí velké. Na kosmetiku rovněž nepůjde, protože k čemu by jí byla pěkně ošetřená pleť, dokud není štíhlá? Na svoje narozeniny pozve hosty a bude přijímat gratulace a poklony. Až zhubne.

Celý její život se odkládá na ono magické „zítra“, kdy se probudí hubená. Jako kdyby jí snad někdo zaručil, že ono kouzelné hubené zítra vůbec někdy přijde. Jako kdyby jí snad někdo zaručil že vůbec bude nějaké zítra mít! Že ji na přechodu pro chodce nesrazí auto, že ji nepřepadne těžká nemoc nebo se jí nepřihodí nějaké jiné neštěstí, nepředvídatelné a neovlivnitelné.

Tady a teď.

Prodlužující se délka života si s námi nepěkně zahrává. Žijeme, jako kdybychom se chystali žít věčně. Doslova jako kdybychom měli v zásobě mnoho životů, jako kdybychom jeden mohli prožít jen tak napůl, tak nějak nanečisto, a teprve pak ten další možná doopravdy. Každý ale přece ví, že to tak není. Když odkládáme radosti, potěšení a nové dojmy, protože pro ně si nepřipadáme být dost dobří, vlastně docela obyčejně sami sebe okrádáme. Ať máme před sebou ještě kolik chceme šťastných dní, ty, které jsme zmeškali svým nesmyslným odkládáním, jsou zbytečně ztracené a už nikdy se nevrátí!

Chystáte se zhubnout? Výborně! To ale přece v žádném případě neruší váž život teď hned, přímo v tuhle chvíli, v tento den a v tomto stavu. V prodeji je stále více stylových, zcela aktuálních kousků jakékoli velikosti. Oblékat se módně můžete už dneska. A až zhubnete, tak samozřejmě také. Velké věci se dají zmenšit. A ty těsné zvětšit. Na síti najdete spoustu módních blogerů specializujících se na každou velikost, na každý věk. Můžete najít dívky s postavou podobnou té vaší a čerpat z jejich zkušeností a nápadů při sestavování vlastního šatníku. Až zhubnete, najdete si nové příklady hodné napodobování.

Moderní účes, pěstěná pleť a svěží líčení zdobí ženu každé postavy a navíc zlepšují náladu, která ji krášlí více. Je to mnohem rychlejší a jednodušší, než čekat na chimérické zhubnutí a navíc – výsledek je v tomto případě zaručen.

V žádném divadle, hudebním klubu nebo koncertním sále nejsou rámy, kterými by neprošly ženy s větší než nastavenou velikostí. Nejsou ani ve sportovních klubech, tanečních síních a u fotografů, kteří vám udělají kouzelné snímky. Na všech těchhle místech, kam lidi chodí pro radost, potěšení a dobrou náladu, jsou docela obyčejné dveře. A ty se otevřou ženě s jakoukoli velikostí. Stačí dovolit si je otevřít.

Stačí si čas od času připomenout, že zítřek vůbec nemusí nastat. Mohlo by se zdát, že jsou to hrozná slova, ale ve skutečnosti to není žádný důvod ke smutku. Je to důvod k radosti a štěstí, že máme dnešek!

Maja Tulčinská

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
10 otázek – než se rozhodnete marodit, zkuste odpovědět
Jak si udržet zdravou páteř: pravidla pro každý den