10 přírodních prostředků čistících krev

Detoxikace organismu by bez vyčištění krve nebyla úplná. Aby bylo zaručeno zdraví krve, je rovněž třeba pročistit ledviny a játra. Pomohou vám bylinky a plodiny.

Využít přitom můžete těchto deseti přírodních prostředků:

1. Česnek

Česnek je antibakteriální prostředek, který organismus zbaví virů a parazitů. Odvádí z krve přebytky tuku. Snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu. Antioxidanty, které česnek obsahuje, nejenom celkově čistí tělo od toxinů, jsou dokonce schopny čelit i mírné otravě olovem. Jeho jedovatým účinkům jsme vystaveni velmi často. Obsahují ho různé chemické sloučeniny, je součástí výfukových zplodin. Česnek je schopen snížit obsah kovů o 19 procent a ulehčit symptomy lehké otravy, například bolesti hlavy. Sloučeniny síry, které česnek obsahuje, mají léčebné vlastnosti analogické D-penicilaminu, který se využívá právě při léčení otrav olovem a jinými kovy. Je možné, že právě česnek je tím nejbezpečnějším prostředkem očištění organismu od těžkých kovů.

2. Kopřiva

Lidové léčitelství využívalo kopřivu k léčbě řady neduhů. Její opravdu široké léčivé účinky byly posléze prokázány i laboratorními výzkumy a také dnes patří mezi hojně využívané léčivky. Pokud jde o její působení na krev, byly čaje a nálevy z kopřiv vždy doporučovány při chudokrevnosti. Rostlina obsahuje značné množství železa a odvary se podávaly ženám, které při porodu ztratily hodně krve. Snižuje hladinu krevního cukru a zmírňuje krvácení. Kopřiva byla také součástí pročišťujích směsí. Kopřiva má antiseptické účinky a zároveň je močopudná, čaj je tedy propěšný při zánětlivých onemocněních močových cest. Celý rozsah léčivých účinků kopřivy je ovšem daleko širší.

3.Kurkuma

Kurkuma je podivuhodným prostředkem boje proti zánětům. Pomáhá při infekčních zánětech jater a při odstraňování následků jejich toxického poškození. Vzhledem k důležitosti tohoto orgánu pro očištění organismu je to velmi významná vlastnost. Kurkuma rovněž snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ženy v menopauze chrání před problémy se srdcem. Účinek je posilován zvláště je-li kurkuma kombinována s dalším kořením, například se zázvorem nebo pepřem.

Kurkuma má velmi široký záběr preventivních, léčebných a posilujících účinků, které se zdaleka netýkají jenom krve. Je například velmi silným antioxidantem.

4. Jablka, hrušky, kvajáva

Pektiny obsažené v tomto ovoci jsou užitečné pro očištění krve. Pektiny vážou nejenom nadbytečný tuk v krvi a játrech, ale také těžké kovy a další škodlivé odpadní látky v krevním oběhu. Vláknina v ovoci obsažená pomáhá s odvodem tuku a antioxidanty lykopen a glutathion snižují obsah cholesterolu a podporují obohacování krve kyslíkem.

5. Citron

Citronová šťáva pročišťuje játra a ledviny, a napomáhá tak celkové očistě organismu. Chrání před chudokrevností způsobenou nedostatkem železa. K té dochází, pokud organismus nedostává dostatečné množství železa s potravou, případně při větších ztrátách krve. Nejde ani tak o vlastní obsah tohoto prvku v citronu, jako o obsah látek usnadňujících vstřebávání železa z potravin rostlinného původu. Železo z různých druhů masa střevo vstřebává snadno, avšak železo z potravin rostlinného původu jen velmi obtížně. Současnou konzumací vitamínu C a kyseliny citronové z citronů lze tento proces usnadnit. Citron rovněž snižuje obsah cholesterolu v krvi.

6. Listová zelenina

Listová zelenina jako špenát, zelí, brokolice, mangold a kapusta, obsahuje množství antioxidantů pročišťujících celé tělo. Chrání červené krvinky před poškozením volnými radikály. Je bohatá na vitamíny A, B a C, obsahuje listovou zeleninu a železo. Vláknina čistí trávicí trakt a je bohatá na vitamíny, minerály a další užitečné látky.

7. Mrkev

Pověst mrkve předchází především beta-karoten, vitamín B6, C a K. Kromě toho obsahuje mrkev draslík. Všechny tyto látky se lépe vstřebávají z mrkve tepelně upravované a konzumované s trochou tuku kvůli rozpustnosti. Nás však zajímá látka, kterou získáme lépe z mrkve syrové – zcela výjimečný antioxidant glutathion. Je skvělým pomocníkem při metabolismu škodlivých a organismus zatěžujících látek, a pomáhá tak při ochraně a funkci jater. Varem se glutathion z mrkve odstraňuje.

8. Grapefruit

Vysokým obsahem vápníku, hořčíku, draslíku i vitamínu C zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu, působí proti zánětům a vzniku plísňových onemocnění pokožky. Zlešuje krevní oběh a výměnu látkovou. Snižuje hladinu krevního cukru. Grapefruit rovněž tlumí potíže při křečových žilách a ředí „hustou“ krev. Vláknina grapefruitu chrání cévy a má proticholesterolový účinek, což bylo prokázáno mnoha studiemi. Zbavuje cévy nánosů snižujících jejich světlost a působí pozitivně na zdraví lidského srdce. Flavonoidy obsažené v tomto ovoci zlepšují proudění krve a mají antioxidační účinky.

9. Červená řepa

Řepa obsahuje důležité minerální látky jako draslík, hořčík, železo, jod, mangan, zinek a má i vysoký obsah vitaminů C a E. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Dva šálky šťávy denně vám sníží tlak a skvěle posílí imunitní systém. Výrazně pomáhá s celkovou detoxikací organismu, protože zbavuje škodlivin střevo. Šťáva z červené řepy je rovněž pomocníkem v boji proti ateroskleróze.

10. Voda

Pití čisté vody je samo o sobě zárukou očisty organismu jako celku. Voda propláchne ledviny a játra, a detoxikace těla je tak bez ní nepředstavitelná. Snižuje koncentraci škodlivin a podporuje proudění krve. Dostatečné množství vody zvyšuje hladinu kyslíku v krevním oběhu. Vyšší objem kyslíku umožňuje lepší přeměnu tuků v energii. Začněte den velkou sklenicí mírně teplé vody. Stimulujete tak očistu střeva a nabijete se energií.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

==========
Harvardský step-test. Zjistěte svoji kardiorespirační zdatnost.
Endokrinolog Robert Lustig: Droga povolená na celém světě