Zázračná chia semínka

Chia semínka dává rostlina Salvia Hispanica. Je to něco přes metr vysoká rostlina pocházející z hor Střední Ameriky. Znali a využívali ji už Aztékové. Jeden z mexických států – Chiapas – získal svůj název právě pro pěstování této rostliny. Semínka jsou drobná, asi 1 mm na délku, šedá až černá, s lehkou oříškovou příchutí. Pro vysoký obsah mnoha zdraví prospěšných látek mohou být významným prvkem lidské výživy a součástí prevence řady onemocnění.

Semínka chia obsahují mnohem více živin, než řada ve zdravé výživě oblíbených potravin. Je v nich 3x více železa než ve špenátu, 2x více draslíku než v banánech, 5x více vápníku než v mléce a 15x více hořčíku než v brokolici. Mají až 9x více rostlinných mastných kyselin omega-3 než sója a 2x více bílkovin nežli jiná semena. Jsou také skvělým zdrojem fosforu, zinku, mědi, manganu, selenu, molybdenu, vitamínů A, B1, B2, B3, B9, B12. Obsahují 34 procent vlákniny, mají vysokou energetickou hodnotu a není v nich lepek.

Jaké jsou užitečné vlastnosti chia semínek?

 1. snižují hladinu cholesterolu
 2. jsou prevencí proti rakovině
 3. urychlují regeneraci svalů po zátěži
 4. zlepšují stav kůže
 5. posilují imunitu
 6. předcházejí vzniku osteoporózy
 7. pomáhají zhubnout a podporují růst svalové hmoty
 8. neobsahují lepek
 9. konzumovat je mohou i diabetici
 10. snižují krevní tlak
 11. jsou prevencí cévních onemocnění
 12. stabilizují hladinu krevního cukru
 13. zlepšují kvalitu kostí, vlasů a nehtů
 14. podporují mozkovou činnost
 15. předcházejí vzniku Alzheimerovy choroby
 16. snižují riziko vzniku cukrovky
 17. podporují činnost jater, srdce, žlučníku, ledvin a plic
 18. mají protizánětlivé a hojivé účinky
 19. zlepšují paměť
 20. dodávají energii
 21. zlepšují hydrataci


Pro koho nejsou semínka chia vhodná: pro osoby se žlučníkovými potížemi anebo s problémy slinivky. Ti by se měli vyvarovat konzumace jakýchkoli semen, jader, ořechů apod. V takovém případě je lepší zkusit semlít seminka na mouku. Určitě však se poradit se svým lékařem, zda je konzumace vhodná. Také lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by neměli semínka chia konzumovat. A konečně nejsou vhodná ani pro osoby trpící nízkým tlakem, protože tlak snižují.

Doporučuje se denní konzumace 1-2 polévkových lžic „bez kopečku“. Můžete je přidat do jogurtu, kefíru, salátu nebo ovesných vloček, případně si je dát jenom tak. V tekutině či jogurtu se semínka mění v jemný gel a zvýší pocit zasycení. Odtud jejich obliba u lidí, kteří chtějí zhubnout.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
O prospěšnosti brokolice
Chutné úpravy zeleniny