13 věcí, které je nutné bez pardonu vyhodit

13-veci-vyhodit

Čas někdy letí tak rychle, že je prostě těžké uvěřit, že těmhle „novým“ džínám už jsou dva roky! Máme kolem sebe spoustu věcí, kterých jsme se dávno měli zbavit, ale přivykli jsme pohledu na natolik, že je vlastně nevnímáme. A neuvědomujeme si, že co bylo nové, se dávno změnilo v nepotřebný, místo zabírající předmět.

Pokud jste se zrovna odhodlala zbavit se zase jednou nepotřebných krámů a máte pocit, že váš byt potřebuje obnovu, nabízíme vám seznam třinácti věcí, které je třeba vyhodit v každém případě.

1. Stará kosmetika

Doporučená doba spotřeby například u řasenky je většinou 2-3 měsíce, takže schovávat si nějaké zbytky „pro každý případ“ nemá smysl. Své datum spotřeby mají i stíny nebo „zdravíčka“.

2. Staré žínky

Mycí žínka může být jednou z nejšpinavějších věcí v domě, protože se v ní velice rychle rozmnožují baktérie. Měnit bychom ji měli maximálně po třech, čtyřech týdnech.

3. Starý opalovací krém

Opalovací krém s prošlou záruční dobou je minimálně neúčinný, ne-li přímo nebezpečný. Záruční doba nebývá delší než tři roky.

4. Staré léky

Jestliže léky nevyužijete před uplynutím jejich expirační doby, jsou nebezpečné. Léky nikdy nevyhazujte běžně do odpadu. Všechny staré léky odevzdávejte v lékárně, a to i když jejich záruční dobu neznáte, protože jste se neprozřetelně zbavili obalu a na tubě třeba není čitelná.

5. Staré časopisy

Vyhoďte všechno, co jste přečetli, nebo od loňska dosud nepřečetli.

6. Staré nádobí

Plastové nádobí určené do mikrovlnky nebo krabičky na potraviny mohou obsahovat polykarbonáty škodlivé lidskému zdraví. Pořiďte si raději nové a ujistěte se, že neobsahuje bisfenoly.

7. Stará obuv

Jistěže doba, po kterou nosíme boty, je u každého individuální a záleží také na druhu obuvi, neměli bychom však mít soucit nad botami, u nichž je zřejmé, že už nám nesedí tak, jako dřív.

8. Staré zubní kartáčky

Lékaři doporučují měnit zubní kartáček každé tři měsíce, protože jeho štětiny se opotřebují. Trčí-li kartáčkové štětiny na všechny strany, dávno jste si měli pořídit kartáček nový.

9. Oblečení, které jste nikdy neoblékli

Pokud jste nějakou věc v uplynulých šesti měsících neoblékla, k čemu ji doma máte? Chcete změnit svůj šatník ve skladiště nenošených věcí? Pryč s takovými ležáky! Pečlivě je složte do igelitové tašky a zavěste na kontejner. Někdo se jich rád ujme. Nebo využijte speciální kontejnery na textil.

10. Zbytky jídla

Zbytky v otevřených konzervách, načatých láhvích atd. v sobě skrývají nebezpečí. Mohou být příčinou těžkých zdravotních komplikací. Nikdy neriskujte zdraví, protože je vám něco líto vyhodit.

11. Staré kontaktní čočky

Také kontaktní čočky mají doporučenou dobu užití a po třech měsícíh je jí konec. Mohou vypadat čistě, můžete je udržovat a uchovávat přesně podle návodu, ale věřte, že tohle pravidlo dodržujete v zájmu zdraví svých očí.

12. Staré koření

Další z možných nebezpečných zdrojů plísní a mikroorganismů, které se po uplynutí záruční doby začínají v sypkých i pevných přípravcích množit. Navíc koření ztrácí vůni a mění chuť. Totéž platí o různých suchých plodech nebo léčivých bylinách v čajích.

13. Filtry v čističkách vzduchu

Maximální dobou uchování funkce filtru v čističce vzduchu je rok. Pak už skutečně k ničemu není.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
10 otázek – než se rozhodnete marodit, zkuste odpovědět
Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů