Jak zmírnit PMS pomocí výživy

jak-zmirnit-pms

Premenstruační syndrom je souhrnem potíží, které nastávají vždy a bez výjimky poslední týden před menstruací a nikdy jindy jimi netrpíme. Projděte si test a zjistíte, jakou dietu byste měla dodržovat, aby se příznaky PMS zmírnily.

Existuje mnoho hypotéz o významu výživy pro ženské zdraví. Některé z nich jsou doopravdy zajímavé. Je mezi nimi i výzkum pojednávající o tom, že příznaky premenstruačního syndromu lze rozdělit podle toho, jakých živin se organismu nedostává. Pojďme si o něm něco povědět. Podle povahy nedostávajících se látek uvádí tři typy deficitu: nedostatek mikronutrientů, „rozházené“ prostaglandiny, což je spojeno s nedostatkem mastných kyselin a konečně deficit serotoninu, který má na starosti dobrou náladu. Samozřejmě, že v té či oné míře mohou být pociťovány všechny příznaky, přesto však jistě lze určit, který dominuje. Podle něj se pak dá stanovit, jakým typem PMS trpíte.

RYCHLÁ DIAGNÓZA: JAKÝ JE TYP VAŠEHO PMS?

Několik dní před měsíčky…

– Trpíte svalovými křečemi – A

– Máte pocit nafouknutého břicha – B

– Budíte se uprostřed noci nebo brzy ráno – C

– Bolí vás podbřišek – A

– Cítíte, že otékáte a nafukujete se jako balón – B

– Máte skleslou náladu – C

– Máte ochraptělý, hrubý hlas, někdy ho dokonce ztratíte úplně – A

– Zjistíte nadváhu 2-3 kg – B

– Máte stále chuť na sladké – C

– Trápí vás migréna – A

– Máte těžké nohy – B

– Nedokážete se na nic soustředit – C

– Rychle se unavíte – A

– Bolí vás klouby – B

– Jste podrážděná – C

Zachvívají se vám víčka – A

– Objevuje se vyrážka – B

– Odpoledne a večer vás přepadá nezřízený hlad – C

VÝSLEDKY

Podívejte se na výsledky a určete svůj typ PMS:

Nejvíce odpovědí A: deficit vápníku a hořčíku

Nejvíce odpovědí B: nedostatek prostaglandinů

Nejvíce odpovědí C: nízká produkce serotoninu

1. PMS ztížen nedostatkem vápníku a hořčíku

Příznaky: delší bolesti v podbřišku, nervozita, migrény, křeče, únava. To vše nasvědčuje tomu, že se organismu nedostává vápníku a hořčíku, které přímo ovlivňují interakci nervových impulsů a svalstva.

Doporučení: ke zmírnění nepříjemných příznaků užívejte preparáty s vápníkem. Ulehčení byste měla pocítit poměrně rychle. Poraďte se s lékařem ohledně současného užívání hořčíku, abyste dodržela žádoucí rovnováhu vápníku s hořčíkem v organismu. Tyto prvky se v organismu vzájemně ovlivňují, vápník nebude mít bez přítomnosti hořčíku žádný efekt. Dobrý vzájemný poměr obou prvků je v například v přípravku Dologran.

Výživa: měla by být bohatá na nedostatkové prvky, a to celoročně. Pomoci mohou výživové doplňky, minerální vody, hojnost ovoce a zeleniny (rostlinná strava pomáhá v organismu udržet minerální látky). Jezte cereálie a sušené ovoce. Vyhněte se čokoládě, která obsahuje mnoho xantinu (theobromin) provokujícího nepříjemné příznaky PMS.

2. Průběh PMS spojen s poruchou produkce prostaglandinů a disbalancí důležitých mastných kyselin

Příznaky: během PMS vám naběhnou prsa, jsou vysoce citlivá a bolí, cítíte bolesti v kloubech a otékají vám prsty. Stále něco přežvykujete, takže přiberete 2 až 3 kilogramy. Příčina je v rozházeném mechanismu produkce prostaglandinů, důležitých hormonálních regulátorů, odpovědných za zvýšenou citlivost organismu na estrogeny. Aby je organismus dokázal produkovat v potřebném množství, potřebuje mastné kyseliny stimulující produkci linoleové kyseliny. Rovněž nedostatek železa, kterým trpí mnohé ženy, je příčinou problémů se získáváním mastných kyselin jakožto nezbytné suroviny k produkci prostaglandinů.

Doporučení: alespoň po tři měsíce užívejte ½ čajové lžičky pupalkového oleje denně. Pupalkový olej obsahuje esenciální mastné kyseliny linolenovou, linolovou a olejovou. Vyrovná se disbalance mezi třemi členy rodiny mastných kyselin – nasycenými, polynenasycenými a mononenasycenými. To je velmi důležité. Prospět vám může také komplex Omega-3 kyselin z tučných mořských ryb.

Výživa: bohužel žádný zvláštní režim výživy nedokáže uměle stimulovat produkci prostaglandinů, je však velmi důležité zachovat rovnováhu mastných kyselin v organismu. Jezte tučné mořské ryby (makrela, tuňák, sardinky) a do jídla přidávejte rostlinný olej (například řepkový). Zároveň snižujte podíl nasycených tuků v jídelníčku, konzumujte méně masa, másla, sýra, smetany a plnotučného mléka.

3. PMS spojený s deficitem serotoninu

Příznaky: prudké výkyvy nálad svědčí o nedostatku serotoninu, hormonu, který má na starosti dobrou náladu a koncentraci pozornosti. Další symptomy tohoto typu PMS: stálá chuť na sladké, návaly vlčího hladu v během dne, problémy s usínáním a spánkem vůbec.

Doporučení: jediným efektivním způsobem řešení tohoto problému je úprava jídelníčku a také výživové doplňky. Jedinečnost tohoto typu PMS spočívá v tom, že zkrátka existuje – avšak bojovat s ním je velmi obtížné.

Výživa: některé potraviny obsahují serotonin, přesněji řečeno stopové prvky stimulující jeho rychlou produkci v organismu (například ořechy), nemá však žádný smysl ani není užitečné jich nadužívat. Je nicméně známo, že nepřítomnost živočišných proteinů vytváření serotoninu v organismu urychluje. Proto několik dnů před menstruací nahraďte maso a uzeniny v jídelníčku rybami. Ty jsou jediným zdrojem živočišných bílkovin, který nemá na syntézu serotoninu negativní účin.

ZAKÁZANÉ POTRAVINY

Káva, čaj, čokoláda a coca cola by měly být několik dnů před počátkem menstruace z jídelníčku vyřazeny. Obsahují ve značném množství xantiny, které prohlubují prakticky všechny negativní příznaky PMS. Totéž platí o alkoholických nápojích, vyvolávajících únavu, slabost a pokles sil. A konečně před počátkem měsíčků silně omezte solení, pokud ho nemůžete vynechat vůbec. Sůl napomáhá rychlému vyplavování vápníku a draslíku z organismu, provokuje křeče, migrény a jiné potíže. Navíc v těle zadržuje vodu, což se projevuje nepříjemnými otoky.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz 

Chcete vylepšit svoji fyzickou formu, být štíhlejší nebo si prostě upevnit zdraví? ZAČNĚTE SVOJI CESTU ZA TĚLEM SNŮ TEĎ HNED! 
=========
Koření na místě léků
Tibetská hormonální gymnastika