Váš den ve skutečnosti začíná předchozím večerem…
Čas před spaním má kardinální význam. To, co děláte, než ulehnete do postele, určuje kvalitu vašeho spánku a úroveň energie, s níž se příští ráno probudíte.
Dříve jsem měl za to, že klíč k úspěchu spočívá v ranní rutině, jenomže pak jsem si uvědomil, že ta nehraje žádnou roli, jestliže se člověk probudí unavený a jako bez života. Dáte mi jistě za pravdu, že je těžké vyhrabat se z postele a s elánem začít svůj den, jestliže jste nevyspalí a den jste si zkazili už včera večer.
Váš dnešní den totiž předchozím večerem začíná. Vyzkoušejte si pár následujících věcí, než půjdete spát.
Očistěte svou mysl.
Každý další den zahltí lidský rozum obrovským přívalem myšlenek, nápadů, problémů a příběhů, které se stále znovu opakují.
Očistěte před spaním svou mysl. Dovolte, aby to všechno zmizelo. Zbavíte s tím nočního přemýšlení a nespavosti.
Vyzkoušejte tyto postupy:
-
Zapište si své myšlenky před spaním.
-
Popovídejte si s partnerem o tom, jaký jste měli den.
-
Podívejte se na nějaký hloupý televizní pořad.
Mě osobně zvláště vyhovuje třetí bod. Dívám se na pořad „Velká rekonstrukce“, protože jeho jednoduchost mi umožňuje vyhnout se myšlenkám a soustředit se jen na problematiku uspořádání bydliště. Nikdy nebudu stavitelem a tím méně se chystám stavět si dům nebo se pouštět do nějakých oprav.
Proto mě ten pořad nezatěžuje jakýmkoli skutečným smyslem. Nemám se v něm čemu učit a to, co se na obrazovce děje, mě zajímá jen málo. Takovéhle absolutní odpojení mozku člověku skvěle pomáhá očistit si mysl. Hodně mých přátel říká, že nějaká „tupá televize“ jim pomáhá vyhnat před spaním z hlavy veškeré myšlenky. Vyzkoušejte to taky.
Uvolněte se.
Abyste se připravili ke spánku, musíte se nejprve trochu uvolnit. Posaďte se, odpočiňte si, natáhněte se na gauč nebo na zem, uvelebte se na posteli nebo si zkrátka vyberte nějaký svůj způsob, jak se uvolnit.
Do určité míry uvolnění před spaním předpokládá přechod mysli do klidového stavu. Každý má nějakou svoji činnost, která mu pomáhá zbavit se napětí. Věnujte se jí před spaním.
Dejte si teplou sprchu.
Sprcha před spaním je pro uvolnění skvělá. Dejte si ji tak hodinku, půldruhé před tím, než jdete spát. Ani moc horkou, ale ani studenou, tu si nechte na ráno. Zvuk tekoucí vody a pohyb kapek stékajících po kůži mají meditativní účinky.
Před spaním nejezte.
Jíst před spaním je špatný nápad. Tělo si potřebuje odpočinout, což platí i pro žaludek. Neměli byste jíst nejméně dvě hodiny před tím, než jdete spát.
Já jsem si jako jeden ze způsobů zvýšení své energie zařadil každodenní „čas hladu“. Jednoduše mezi osmou večerní a sedmou ranní nic nejím. Poskytuji tím tělu dostatečný čas k obnově a odpočinku od nájezdu nepřestajného proudu kalorií, jejichž trávení může někdy trvat velmi dlouho.
Dovolte organismu, aby si odpočinul a odpusťte si různé chuťovky před spaním.
Čas před spaním byste měli trávit s partnerem.
Čas, který před spaním strávíte s partnerem nebo někým blízkým, je způsob, jak pocítit blízkost.
Během dne strávíme spoustu času telefonními rozhovory a koukáním na monitor počítače a zapomínáme na to, že na světě existují také živí lidé. Vyptáváním na partnerův den odvádíme svou mysl jiným směrem, a pomáháme tak jejímu očištění.
Snažte se před spaním obnovit kontakt se světem lidí.
Zklidněte svůj nepokoj.
Myšlenky plné obav vám nedávají usnout a nutí mozek pracovat. Skvělým nápadem je zařídit se podle starého dobrého „Ráno moudřejší večera“ – nevymýšlejte v noci žádná konkrétní opatření či plány, odsuňte to na ráno.
Než ulehnete, musíte se z režimu hledání řešení dostat do režimu odpočinku.
Pomyslete na všechno, čeho jste dosáhli.
Zjistil jsem, že když myslím na svoje úspěchy, pomáhá mi to usnout.
Když si v mysli připomínáte, co se vám dnes povedlo, dodáte sami sobě pocit hrdosti a prožitému dni smysl. Všechno vaše úsilí a snahy se potvrzují, což je myšlenka, která mysl před spaním skvěle zklidní.
Člověk dosáhne každý den mnoha věcí, a to mu může pomoci připravit se na zítřek. Včetně dobrého spánku.
Před spaním nechoďte na sociální sítě.
K tomu, abyste zaručeně nespali, stačí nějaký náhodný komentář nebo srovnávání svých úspěchů s úspěchy jiných. Jakmile jde o sociální sítě, vždycky si budete chtít přečíst ještě nějaký jeden post, napsat ještě jeden komentář nebo zjistit něco víc o jednom z autorů. Zaujme vás zábavná skutečnost nebo třeba fotka…
Chozením na sociální sítě před spaním nutíte mozek urazit miliony mil za hodinu, což je pravý opak odpočinku. Sociální sítě provokují nové a nové myšlenky a jsou zdrojem obrovského množství informací, které do mozku pronikají bleskovou rychlostí. To skutečně není cesta k celkovému uvolnění a ke klidu.
Snažte se naopak odejít ze sítě co nejdřívе, abyste měli dost času k uklidnění mysli a tělesnému uvolnění. K přípravě na následující den.
Buďte vděčni za nějakou konkrétní věc.
Nemusíte směřovat k jakési duchovní harmonii a chtít dosáhnout smíření. Uznání, vděčnost za něco pomáhá člověku uvědomit si, kolik toho už má. Každý den se vám dostává nějakého daru – když se něco podaří uprostřed všech ostatních věcí, které třeba zrovna nejdou, jak by měly. A tento dar je bezvadným tématem k úvahám v čase před spaním.
Každý den se na světě něco stane speciálně kvůli vám. Co to je? Třeba hladké naskočení motoru vašeho auta. Autobus, který přijel na čas. Dveře, které vám někdo přidrží. Výtečná káva, kterou vám nabídl kolega. Obchodní partner postupující tak, jak jste si přáli. Kniha, kterou jste chtěli mít. Každý den se spousta věcí odehraje tak, jak jste s tím počítali a budete-li myslet s vděčností alespoň na jednu z nich, dokážete se bezvadně připravit na zítřek a probudíte se plní energie.
Tim Denning
Nejzdravější lidé na světě do tělocvičny nechodí
Jak to zařídit, abychom se dožili sta let?