Téma výživy a nadváhy bude populární vždycky. Kolik jen lidí drží dietu v přesvědčení, že to jediný způsob, jak zůstat štíhlí! Odepírají si zdroje výživy, které tělo potřebuje a cítí se provinilí, když nedokážou odmítnout ochutnat nějaké zakázané ovoce.
Je zcela evidentní, že když držíme dietu, stejně nad ní ztrácíme kontrolu a znovu a znovu si dáváme slovo, že tohle bylo naposledy.
Jak správně jíst
Kdybychom přibírali na váze pouze z jídla, které sníme, svět by byl plný tlustých lidí. Jsou však i lidé, kteří se nikdy v ničem neomezovali a neomezují a zůstávají nejenom štíhlí, ale dokonce hubení.
Pro začátek si ujasněme, co znamená «hubený». To je totiž relativní pojem. Znám více lidí, kteří nosí nejmenší konfekční velikost a přesto si nadávají, že jsou tlustí.
Nehodlám tu tvrdit, že lidé nenabírají na váze kvůli svému způsobu stravování, nicméně se kloním k tomu, že skutečnou příčinou nadváhy je vztah k sobě samému a k potravinám. To způsobuje, jaké tělo v důsledku máme. Ve své knize „Jak správně jíst“ (česky Eugenika, 2012) uvádím všechny příčiny, pro které jíme – a není to vždycky jen hlad !
Příčiny nadváhy
Jistě mi dáte za pravdu, že ne vždycky jíme protože máme hlad a jen zřídka se živíme tím, co naše fyzické tělo skutečně potřebuje. Velmi často naopak jeho potřebám nenasloucháme, neznáme potřeby svého emočního a mentálního těla a v důsledku toho je ani neumíme odpovídajícím způsobem živit.
A to je jeden z důvodů, pro který se to, co jíme, ukládá: tělo si to, co omentálně nepotřebuje, ukládá do zásoby.
Další příčinou nadváhy je pocit viny. Napadají vás také někdy úvahy typu: hrozně moc jím, jsem žrout, nemám žádnou vůli, chtělo by to držet dietu, musím se trochu držet…?
A co v tu chvíli slyší vaše tělo? Je čas začít dělat zásoby, brzy budu přežívat s omezeními.
Pocit viny, jeho vnitřní hlas, nám brání náležitým způsobem trávit jídlo, vstřebávat z něj živiny a odvádět jeho odpady. Často jsme přesvědčeni, že sami sebe úplně přijímáme a neuvědomujeme si přitom stupeň viny, s jejímž vědomím žijeme.
Jak se bránit emočnímu přejídání
Všimněte si, jaké stanovisko zaujímáte k výživě svých blízkých. Jestliže je obviňujete a máte poznámky k jejich podle vás nesprávné výživě, znamená to jen tolik, že nepřijímáte ani svoji výživu a stejným způsobem při každé příležitosti obviňujte sami sebe.
Pokud si uvědomíte pocit viny, smiřte se s ním, ale pamatujte, že vina, to není vaše srdce, nýbrž vaše ego. A právě ono vás odsuzuje a děsí v přesvědčení, že jeho úmysly jsou ty nejlepší. Stejně tak jako vy, když hodnotíte a nabádáte jiného člověka, ve snaze učinit ho lepším a šťastnějším.
Opravdové přijetí je jediným lékem, který vám pomůže poradit si s problémem váhy. Když dokážete přijmout sami sebe, vrátíte se do vlastního srdce. Váš trávicí systém vám za to bude vděčný.
Domluvte se se svým egem: vím, že se bojíš, že budu mít nadváhu, protože nenaslouchám potřebám svého těla, ale teď právě mi to pomáhá utišit potřeby psychického rázu. Dík za pomoc, nepochybuj, že si dokážu s následky poradit.
Stejně tak děkujte svému tělu za všechnu práci, kterou musí odvést, aby strávilo jídlo, které od samého počátku nepotřebovalo, které jste však jedli, abyste si poradili se samotou, křivdou, hněvem… Jak bude narůstat vaše uvědomělost, začnete lépe rozpoznávat své skutečné potřeby a dokážete svému fyzickému tělu poskytovat jenom to, co doopravdy potřebuje.
Celá vaše bytost vám přeje jenom dobré. A to je možné pouze tehdy, nacházíte-li se ve vlastním srdci, to jest když sami sobě dovolíte být obyčejným člověkem se slabostmi a omezeními.
Lise Bourbeauová
Neodolatelné náhlé chutě: co signalizují
6 druhů zeleniny a její nejúčinnější užití. Syrovou nebo vařenou?