Zvláště důležité je věnovat pozornost správnému fungování metabolismu po čtyřicítce. V tomto věku už dochází k postupnému úbytku svalové hmoty a tělo navíc nezřídka trpí nedostatkem vitamínu D. To jsou okolnosti stimulující zhoršení správné funkce metabolismu, což se negativně projeví nejenom na vzhledu, ale i na celkové pracovní výkonnosti. Člověk se cítí unavený, vlasy má zplihlé a bez lesku, pleť je matná. Často je mu zima. Protože organismus nezískává z potravy dostatek energie, dostavuje se chuť na sacharidy a vyloženě na cukr jako zdroj rychlé energie. Takové příznaky je třeba konzultovat s lékařem. Poznamenejme rovnou,že nezřídka je prvopříčinou nadváhy právě nesprávné fungování výměny látkové.
Ve snaze dosáhnout ideální váhy využívá řada lidí různé preparáty nebo se rozhoduje pro nějakou dietu. Než se však uchýlíte k zásadním rozhodnutím, je nezbytné zjistit příčiny zpomaleného fungování metabolismu a najít způsob, jak ho zaktivnit i bez nasazení léků.
Jak zrychlit metabolismus:
- Základní aspekty způsobující zpomalení a stagnaci metabolismu.
- Jak zrychlit výměnu látkovou v domácích podmínkách.
- Správná výživa.
- Zdravý spánek.
- Přísun dostatečného množství vitamínů a živin do organismu.
Základní aspekty způsobující zpomalení a stagnaci metabolismu:
- Nedostatek pohybu;
- Nesprávný jídelníček, častá konzumace fastfoodu a alkoholu;
- Genetická predispozice k nadváze;
- Poruchy funkce endokrinního systému, hormonální výpadky.
Jak rozpohybovat výměnu látkovou.
Zvláště důležité je věnovat pozornost správnému fungování metabolismu po čtyřicítce. V tomto věku už dochází k postupnému úbytku svalové hmoty a tělo navíc nezřídka trpí nedostatkem vitamínu D. To jsou okolnosti stimulující zhoršení správné funkce metabolismu, což se negativně projeví nejenom na vzhledu, ale i na celkové pracovní výkonnosti.
Rozlišit můžeme několik typů metabolismu :
- Aktivní, který je aktivován pravidelnou fyzickou zátěží a charakterizuje ho uvolňování energie během sportování.
- Základní –běží v lidském organismu v průběhu celého dne.
- Trávicí – zahajuje aktivitu při zpracovávání zkonzumované potravy.
K základním energetickým výdejům dochází na úrovni základního a trávicího metabolismu. Z toho můžeme vyvodit závěr, že při nesprávné výživě nebude mít ani zvýšená fyzická zátěž pozitivní vliv na zrychlení metabolismu.
Způsoby zrychlení výměny látkové.
Je třeba zdůraznit základní pravidla, jejichž dodržováním se člověk může zbavovat nadbytečných kilogramů, aniž by poškodil své zdraví:
- Správná výživa, individuálně sestavená dieta;
- Sport;
- Zdravý spánek;
- Přísun dostatečného množství vitamínů a živin do organismu;
- Eliminace stresových situací.
Podívejme se na na každý z uvedených bodů podrobněji:
Správná výživa.
V první řadě je nezbytné odstranit z každodenního jídelníčku škodlivé potraviny, které ke zpomalování metabolismu vedou:
- Tučná jídla;
- Moučná jídla, těstoviny;
- Alkoholické nápoje, sycené nápoje;
- Uzeniny;
- Omáčky, kečupy, majonézy.
Nedoporučuje se konzumace potravin upravovaných pečením a smažením, přehnaně ostrých nebo sladkých pokrmů.
Do jídelníčku je třeba zařadit:
- Netučné maso, ryby;
- Dary moře;
- Celozrnný chléb;
- Ovoce a zeleninu;
- Zakysané mléčné výrobky;
- Vejce;
- Bylinky a zelené natě, špenát, brokolici;
- Různé druhy kaší;
- Luštěniny.
Lepší je upřednostňovat vařená a dušená jídla a pokrmy připravené na páře. Doporučuje se zařadit do jídelníčku nevelké množství některých druhů koření, které s urychlením výměny látkové pomáhají – například chilli papriček, kurkumy, hřebíčku, karí či zázvoru. Přitom je však třeba mít na paměti, že neúměrné používání tohoto koření dráždí žaludeční sliznici a v důsledku může negativně ovlivnit funci žaludku a způsobit nepříjemné žaludeční problémy.
Urychlit látkovou výměnu a proces hubnutí pomůže stravování po nevelkých porcích nejméně čtyřikrát denně, přičemž pauza mezi jednotlivými jídly by měla být tři až pět hodin.
Nevynechávejte snídani – ranní jídlo startuje organismus, spouští proces látkové výměny a je zásadním příjmem potravy pro celý den. Jestliže po nočních hodinách bez přísunu jídla nedostane vydatnou a výživnou snídani, organismus očekává hladovění, zpomalí metabolismus a začíná energetické zásoby ukládat v podobě tuku.
Poslední jídlo byste neměli mít v nějakou předem danou dobu – například v šest nebo sedm hodin večer, ale nejméně 2-3 hodiny před ulehnutím. Pokud jdete spát hladoví, silný pocit hladu opět vede organismus k ukládání tukových zásob a brání správně probíhajícímu procesu výměny látkové.
Denně je třeba vypít nejméně dva litry neochucené nesycené vody. Voda brání vzniku únavy a přehřátí, čímž v důsledku rovněž napomáhá správnému metabolismu. Za účelem zhubnutí je rovněž doporučováno pít neslazený zelený čaj, což je nápoj bohatý na kofein. Kávu i zelený čaj pít můžete, přestože kofein tělo odvodňuje. Pokud pijete kávu či zelený čaj pravidelně, vaše tělo si umí i z nich vzít tekutinu. Při jejich nárazovém pití to však neplatí.
Velmi příznivý vliv na celkové fungování organismu obecně a na rozpohybování metabolismu zvláště má vypití sklenice lehce odražené vody ráno na lačný žaludek. Přes častá tvrzení o škodlivosti pití vody během jídla žádná studie dosud nic podobného neprokázala. Trávicí enzymy vypitá voda v jejich funkci nijak neomezuje a trávicí procesy nenarušuje. Naopak, pitná voda konzumovaná spolu s jídlem pomáhá kousky jídla rozmělnit, reguluje chuť k jídlu, zabraňuje přejídání a podporuje hubnutí. Jedinou výjimkou tu jsou jedinci trpící refluxem – návratem žaludeční kyseliny do jícnu. V jejich zájmu je nezvyšovat objem přijímané potravy tekutinou a tím tlak působící k návratu žaludečních šťáv. Je tedy pro ně lépe napít se dvacet minut nebo půlhodinku před jídlem a po jídle opět vyčkat, než se napijí.
Povinnou součástí výživy musejí být potraviny bohaté na bílkoviny, které organismus déle tráví. Vede to ke zvýšeným energetickým výdejům a podporuje rozpohybování metabolismu.
Sport.
Pravidelné přiměřené fyzické tréninky pomáhají zbavit se nadváhy a stimulují výměnu látkovou v organismu. Mějte na paměti, že po kvalitním sportovním tréninku udržuje organismus zrychlené tempo veškerých procesů, které v něm probíhají, ještě dalších čtyřiadvacet hodin.
Maximální efektivita byla pozorována u jízdy na kole, při plavání a cvičení aerobiku. O něco menší užitek přináší pravidelné cvičení ve fitness centru. Pozoruhodný může být i účinek tance, pokud jde o temperamentní tanec nebo jeho nácvik trvající alespoň půl hodiny. Při tanci je v pohybu celé tělo a energetický výdej je značný.
Při sportu je rovněž třeba dodržovat některá základní pravidla:
- Pro dosažení maximálního kladného účinku je třeba sportovat nejméně třikrát týdně, vždy alespoň hodinu;
- Nezbytné je střídání těžších fyzických výkonů s méně náročnými;
- Dvě hodiny přes začátkem tréninku je třeba sníst nevelkou porci jídla bohatého na sacharidy. K posílení efektu cvičení se po jeho skončení nesmí ještě dvě hodiny jíst;
- Je třeba bránit dehydrataci organismu, proto i při tréninku je potřeba stále po malých doušcích doplňovat vodu;
- Velký užitek přináší v každém ohledu fungování organismu chůze. Zvykněte si chodit po schodech a nepoužívat výtah. Každý den večer se alespoň půl hodiny projděte.
Zdravý spánek.
Statistiky ukazují, že většina lidí trpících nadváhou vyvíjí hlavní pracovní činnost v pozdních večerních a nočních hodinách. Lidský organismus vystavený účinkům nedostatečného odpočinku začíná vydávat více energie na zajištění této aktivity, což ovšem v důsledcích velmi často vede k nadměrné konzumaci jídla, protože energii je třeba opět doplnit.
Aby mělo fungování všech procesů zajišťujících životně důležitou činnost organismu stabilní ráz, musí člověk spát alespoň osm hodin denně. Chronické nevyspání a únava vyvolávají problémy hormonální povahy, což ve svém důsledku vede k hromadění tukových zásob.
Přísun dostatečného množství vitamínů a živin do organismu.
Kromě vyváženosti výživy je důležité dbát na dostatečný přísun vitamínů, stopových prvků a dalších prospěšných látek. V každodenním jídelníčku musejí důležitou roli hrát ovoce a zelenina, libové maso a ryby. Krom toho se v rámci prevence doporučuje dvakrát do roka zařadit měsíční vitamínovou kúru. Hlídejte si také příjem železa a vápníku. Nízká hladina železa znamená, že do svalů se nedostane dostatek kyslíku, poklesne celková energie a metabolismus se zpomalí. Vápník má zásadní postavení v regulaci metabolismu tuků – de facto určuje, zda energii spálíte, nebo ji budete ukládat do tuků. Jídelníček bohatý na vápník tedy pomáhá spálit více tuků.
Dodržování uvedených zásad vám pomůže zhubnout i v domácích podmínkách bez zvláštních obtíží. Popsaný životní styl se příznivě odrazí na vašem vzhledu, výkonu vašeho organismu a také duševním rozpoložení.
Nezapomínejte také na jeden odlehčující den v týdnu – jídelníček si každý zvolí podle svého. Velké popularitě se například těší odlehčující dny kefírové, ovesné nebo pohankové.
Mějte na paměti, že abyste dosáhli opravdu co největšího účinku, je třeba držet se celého komplexu opatření, která tu jsou uváděna. Ani když dosáhnete vytouženého výsledku, nepřestávejte na zásady správné životosprávy a správné funkci metabolismu přizpůsobenou výživu dbát. Shozená kila by se vám velice rychle vrátila. Pro zachování vnějšího i vnitřního mládí je nejlepší proměnit uváděná opatření ve svůj životní styl.
Co byste si měli uvědomit, než začnete se „zázračnou dietou“?
10 potravin, které jsou pro člověka velkým přínosem