Kalifornská internistka, dietoložka a autorka řady publikací o zdravé výživě, tvůrkyně systému zdravé výživy DietBox Melina Jampolis uvádí čtyři situace, v nichž nemá smysl se vážit.
Abychom zjistili výsledky diety, kterou držíme a fyzické zátěže, kterou podstupujeme kvůli hubnutí, sledujeme všichni svou váhu. Avšak vážit se každý den nemá žádný smysl, domnívá se doktorka Jampolisová.
Navíc uvádí čtyři situace, v nichž číslice na vahách mohou vyloženě klamat.
1. Den po intenzivním cvičení. Po velké fyzické zátěži často pociťujeme bolesti způsobené mikroskopickými trhlinkami ve svalových vláknech. Dokud v těle probíhá samoléčící proces těchto mikrozranění, přibývá ve svalech dělení bílkovinných buněk. V důsledku toho svaly přibývají jak na objemu, tak na váze.
Přirozeně, že za této situace vám váha neukáže očekávané údaje, respektive úbytek kil. Jampolisová doporučuje stoupnout na váhu tři až čtyři dny po intenzivní fyzické zátěži.
2. Den po dlouhém letu. Více než čtyři hodiny strávené v letadle mohou vést k zadržení tekutin v organismu a elektrolytické nerovnováze. To vyvolá zvýšení váhy.
3. Po konzumaci suši nebo jídla upravovaného nasolením. Solená jídla mohou vést k růstu váhy, neboť sůl zadržuje v organismu vodu. Nemá tedy smysl potom, co jste si dali solenou rybu v rýžové rolce nebo okurky nakládané v soli, lézt na váhu, varuje Jampolisová.
4. Týden před menstruací. Zhruba pět dní před měsíčky dochází v ženském organismu k hormonálním změnám stimulujícím zadržení tekutin a nafouknutí břicha. V tomto období bude tedy váha o něco vyšší než obvykle. Váha se normalizuje asi druhý až třetí den menstruačního cyklu.
Nejoptimálnější dobou pro vážení je ráno poté, co jste navštívili toaletu a dosud nesnídali, doporučuje doktorka Jampolisová. Právě v tuto dobu můžete zjistit svou váhu nejpřesněji.
Přirozená váha: proč by hubnout neměl každý
Nadváha je ochrana