Už tradičně je běh pokládán za jednu ze zdravých fyzických aktivit. Avšak nesprávný běh může výrazně poškodit zdraví kloubů a páteře.
Zda bude běh přínosem nebo přinese zdravotní problémy, o tom rozhoduje momentální kondice organismu, trénovanost, zdraví páteře, technika běhu, vhodně volený terén a také obuv.
Běh zdroje organismu nezvyšuje, naopak je aktivně spotřebovává. V té souvislosti se přímo nabízí otázka, co tedy vlastně je či má být cílem běhu. Za základní cíl je pokládán trénink svalstva podílejícího se na amortizaci kloubů a páteře. Při běhu přirozeně dochází k otřesům vnitřních orgánů a zlepšuje se lymfodrenáž. Je však třeba dosahovat tohoto efektu s co nejnižšími energetickými výdaji a bez rizika nárazového přetížení kloubů a páteře. Vyčerpávající běh v nevhodné obuvi a s došlapem na paty je zbaven veškerého smyslu a zdraví poškozuje.
S užitkem běhání můžeme počítat pouze za těchto podmínek:
- jestliže běh vědomě provozujeme jako druh fyzické aktivity
- jestliže jsme natrénovali svalstvo pánevní a kyčelní oblasti a také trupu
- jestliže jsme si osvojili techniku běhu – dopady správně amortizujeme svaly holeně a chodidla
- pokud je zátěž pečlivě dávkována a navyšována pomalu a plynule – trvání a tempo nesmějí být zvyšovány více než o 5–10 procent týdně
- jestliže nepodceňujeme význam strečinku a regenerace
- pokud jsou fáze aktivního běhání střídány s fázemi dostatečného odpočinku
Kontraindikací běhu jsou onemocnění srdce, páteře a kloubů, fyzická únava, chronická únavou, vyšší věk. Vždycky je vhodné poradit se předem s lékařem, zvláště máte-li před sebou už čtyřicítku.
Chůze jako sport
Taoističtí mudrci říkali: «Našlapuj jako kočka».
Pro starší lidi není běh vhodný, chůze je jim naopak doporučována. Avšak i chůze přinese užitek pouze tehdy, budeme-li k ní přistupovat jako ke cvičení.
Chůze je nejpřirozenější pohyb, jaký známe. Nemusíme se ji učit, ani si k jejímu provozování pořizovat drahé sportovní vybavení. Je to také nejlepší způsob, jak začít se sportem takříkajíc od nuly. Za život člověk udělá více než sto miliónů kroků. Velkých i malých, obratných i neohrabaných. Každý nezdařilý krok může být zdrojem nárazového zatížení.
Počet nepovedených kroků určuje rychlost poškozování kloubů a páteře. Je to jako s tou kapkou dopadající na kámen.
Proč tomu tak je? Měkká chůze, která jistí ochranu buněk v kloubech a páteři před poškozením, vyžaduje mnoho svalových zdrojů. Jestliže je však svalstvo ochablé a nedokáže poskytovat opěrnému aparátu těla dostatečnou podporu, začíná člověk tvrdě došlapovat, napadat na nohy, tahat je za sebou a klopýtat. Taková chůze samozřejmě není přínosem a naopak každý z takových kroků prohlubuje poškození.
Nesmíme tedy nechat věci dojít tak daleko. Chůze je aktivitou vhodnou doslova pro každého. Každý si může najít svoje tempo, svoji denní dávku kroků, kterou si přizpůsobí vlastní kondici. Chodit se dá i za nepěkného počasí. Připomeňme si ve Skandinávii oblíbené pořekadlo: Není špatného počasí, je jenom špatné oblečení. K chůzi potřebujeme vhodnou obuv, která je základem. Ne však turistické boty, které jsou určené do obtížného terénu. Nejlepší jsou sportovní boty s odpruženou podrážkou, která bude tlumit nárazy přenášené na klouby a páteř. Materiál, z něhož je obuv vyrobená, musí dýchat. Takže kůže nebo některý z nových syntetických materiálů. Oblečení spíše vrstvíme, abychom mohli podle potřeby ubírat a přidávat.
Velmi vhodným doplňkem jsou takzvané norské hole. Vybíráme je podle výšky postavy: výška postavy v cm x 0,68 = délka hole. Správně prováděná chůze s holemi vyvolá aktivitu až 90 procent svalů, posiluje i svalstvo horní poloviny těla a tím i jeho správné držení a ovlivňuje příznivě dýchání, což má dopad na srdeční a oběhovou činnost. Hole snižují zátěž nohou i páteře, šetří kyčle a záda.
Správná volená a správně provozovaná fyzická aktivita je zdrojem zdraví i dobré nálady.
Svoboda hned za dveřmi. Jak začít s běháním.
Nejen kvůli figuře: proč dělat dřepy každý den