Určitě znáte ty ženy, které v padesátce vypadají na pětatřicet. Jejich pleť je prostě skvělá, mají štíhlou a pevnou postavu a energickou chůzi. A jiným ženám se sotva překulila čtyřicítka, ale člověk by řekl, že se blíží šedesáti. Jak je tohle možné? Čím to je? Mnoho lidí je přesvědčeno, že za vším jsou geny. Máte zkrátka mladistvý vzhled v rodu a hotovo. Avšak většina odborníků se shoduje v tom, že určité potraviny jsou schopné účinně ovlivňovat funkci některých genů, včetně těch, které způsobují nemoci a urychlují stárnutí. A že tedy nejen danosti rodu, ale také to, co člověk jí, významně ovlivňuje nejenom jeho vzhled, ale také jeho zdraví a stárnutí organismu. Vznikl dokonce nový obor – nutrigenomika, která se touto problematikou zabývá.
Proč lidé stárnou? Pojďme si především ujasnit, co způsobuje předčasné stárnutí. Stárnutí je přirozený, zákonitý proces. Nicméně však v lidském těle dochází k některým biologickým procesům, které proces stárnutí výrazně urychlují — jsou to glykace a oxidace. Glykace znamená napojování krevního cukru na bílkoviny, kdy vznikají škodlivé molekuly. Organismus reaguje vytvářením protilátek a může vzniknout zánět. Glykace velmi často postihuje buňky kůže a zhoršuje její vzhled i kvalitu. Vytvářejí se vrásky, narušena je pigmentace a kůže stárne. Oxidace zase souvisí se vznikem volných radikálů, které pronikají membránami buněk a poškozují buněčnou stěnu. Množství volných radikálů je ovlivněno životním prostředím a s jeho znečišťováním bohužel stále narůstá. Výsledkem této skutečnosti je časté porušení rovnováhy mezi volnými radikály a antioxidanty, které jsou jejich protivníky. Proces likvidace volných radikálů v těle vede často k zánětu, který může být dlouhodobý. Dochází k poškozování tkání a původní svěží vzhled velmi utrpí. Kůže ztrácí barvu a tonus, vlasy jsou bez lesku, oči bez jiskry a celková pohoda se kamsi vytrácí. Tento stav může být předzvěstí vážných zdravotních potíží.
Zdá se tedy, že některé potraviny a přidání antioxidantů a jiných prospěšných výživových doplňků může ve svém celku ovlivnit jak to, co nám bylo dáno přírodou, tak procesy, kterým je naše tělo vystaveno mimo jiné v důsledku předchozí nesprávné výživy – především konzumací cukru – a vlivu znečištěného životního prostředí. Na které potraviny a na které doplňky bychom tedy měli upřít pozornost?
7 druhů potravin zpomalujících proces stárnutí:
1. Zelené druhy čaje (mezi jiným také oolong) a také rooibos obsahují spoustu katechinů a flavonoidů, což jsou přírodní antioxidanty, které zpomalují stárnutí a navíc podporují hubnutí, protože brání ukládání tukových vrstev v organismu. Podle výzkumů pravidelné pití zeleného čaje urychluje spalování tuku organismem o 15-20 procent. Některé výzkumy ukazují, že zelený čaj „spouští“ geny schopné bránit organismus proti rakovině. Konkrétně například proti rakovině prsu, žaludku a rakovině prostaty. Má rovněž omlazující účinky na kůži a zlepšuje mozkovou činnost.
Při pití je třeba dodržet rozumnou míru. Doporučuje se vypít denně maximálně 6 šálků. Zelený čaj totiž obsahuje značné množství kofeinu. Jeho snášenlivost je velmi individuální. Navíc může ovlivnit vstřebávání železa z potravy. Neměl by se tedy pít brzy před či po jídle nebo při něm.
2. Různé druhy ryb žijící v chladných vodách. Jejich maso obsahuje mastné kyseliny omega-3, vitamín D a antioxidanty. Je zdrojem bílkovin nezbytných při výstavbě tkání. Všechny tři tyto prvky jsou pro omlazení organismu klíčové. Podle stoupenců nutrigenomiky jejich konzumace podporuje aktivaci genů omlazujících organismus.
Týká se to ovšem ryb žijících skutečně divoce, mimo farmářské chovy. Podmínky v nich naprosto nejsou zárukou prospěšných hodnot, které jsou u masa těchto ryb běžně uváděny. Je tedy možná jistější pořídit si rybí tuk respektive omega 3 v kapslích, které se běžně prodávají – pohlídat je však třeba i kvalitu tohoto výživového doplňku.
3. Skořice. Toto báječně vonící koření je také jedinečným prostředkem sloužícím k prodloužení života. Skořice reguluje hladinu krevního cukru, příznivě ovlivňuje mozkovou činnost a zvyšuje koncentraci. Látky v ní obsažené navíc zlepšují učení a paměť. Lidské tělo umí ze skořice vytvořit benzoát sodný, který se jinak používá při léčbě různých poškození mozku. Opakovaný vědecký výzkum potvrdil účinnost skořice při zvrácení negativních biochemických, buněčných a anatomických změn. Čaj s trochou medu a skořice bývá označován za elixír mládí. Skořice vám pomůže s hubnutím, při padání vlasů a ve směsi s medem i proti akné. Používejte však cejlonskou skořici, která obsahuje jen malé množství kumarinu, což je jed, který při vyšší konzumaci se ukládá v játrech.
4. Tmavá listová zelenina – například kadeřávek, mangold, nať řepy, nebo špenát – obsahuje nutrienty podporující zdraví očí a kostí a sloužící k prevenci rozvoje řady chronických nemocí a rakoviny. Obsahuje rovněž řadu antioxidantů chránících pokožku před škodlivým působením životního prostředí.
5. Spirulina – sladkovodní sinice řazená mezi takzvané superpotraviny. Je jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů bílkovin – ve 100 g spiruliny je jich 57 g. Zároveň obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6 a B9, vitamíny C, D, A, K a E a také karoteny. Velké množství antioxidantů včetně polyfenolů, je mocnou zbraní proti předčasnému stárnutí. Užitečné bude přidat do jídelníčku kromě spiruliny také chlorellu, která je rovněž bohatým zdrojem antioxidantů. Lžička spiruliny nebo chlorelly do ranního smoothie je výborným prostředkem proti stárnutí.
6. Bobule, lesní plody. Černý rybíz, jahody, ostružiny, borůvky, maliny, Všechny tyto plody obsahují velké množství antioxidantů, barviv ze skupiny antokyaninů a vitamínů. Pomáhají jako prevence vzniku řady chronických onemocnění, prospívají zraku, který chrání před degenerativními změnami, a brání poškozování buněčných membrán volnými radikály. Pro zdraví, krásu i mládí jsou velkým přínosem.
Ne každý antioxidant zničí každý volný radikál. Je proto třeba dbát na pestrou stravu a využít nabídky potravinových doplňků nabízejících látky, jejichž přírodní zdroje u nás běžně nejsou k dostání. Takovým typem rostliny je například borovice přímořská. Vyrábí se z ní výživový doplněk, který obsahuje čtyřicet antioxidantů.
7. Byliny a koření. Jako příklad prospěšného koření můžeme uvést třeba kurkumu, u které je potvrzeno, že má antiseptické, protizánětlivé, protivirové a protibakteriální vlastnosti a navíc je velmi účinným antioxidantem. Pokud jde třeba o česnek, není asi ani třeba uvádět všechny jeho neuvěřitelné vlastnosti.
Byliny adaptogeny, jako jsou ašvaganda, rozchodnice (rhodiola), bazalka indická (tulsí) nebo ženšen, mají schopnost snižovat hladinu kortizolu, stresového hormonu. Stres je jednou z hlavních příčin urychleného stárnutí organismu.
Kromě výživy jsou pro uchování mladistvého zjevu velmi důležité dostatečný spánek (alespoň 7-8 hodin denně), pravidelný pohyb a dostatečná hydratace.
25 moudrých rad pro zdravou výživu
Neodolatelné náhlé chutě: co signalizují