O škodlivosti cukru se teď hovoří hodně a často. Přesto jeho obecná spotřeba u většiny lidí převyšuje doporučenou denní normu – u žen je to 25 g. Stravovat se chutně je však docela možné i bez jediného gramu cukru. Dnes se s vámi podělíme o deset základních pravidel, která vám pomohou rafinovaného cukru se zbavit.
1. Pravidelné jídlo
Aby se hladina krevního cukru nesnížila na kritickou úroveň, potřebuje dospělý člověk v průměru pětkrát denně jíst (snídaně, oběd, večeře, dvě svačiny), s časovými prodlevami ne delšími než 3-4 hodiny. Ideálně by každé jídlo mělo obsahovat proteiny, tuky, vlákninu (ze zeleniny, bylinek nebo ovoce) a žádný cukr. A to ani snídaně. Sladké müsli s jogurtem je jednou z nejhorších variant. Podobná snídaně, nacpaná sacharidy a cukrem v čisté formě, vás doslova programuje na tíhnutí ke sladkostem v průběhu celého dne. Daleko vhodnější a k tomu zdravou možností je zelené smoothie s banánem a lžičkou nesladkého ořechového oleje nebo ovesná kaše naslano ochucená pepřem a doplněná volským okem.
2. Koření a kokosový olej
Skořice, vanilka, muškátový oříšek, kardamom a koriandr, to všechno může být zdravou náhradou sladidel. Jídlům i nápojům dodají tyto ingredience příjemnou chuť, vůni a prospěšné vlastnosti. Skořice například urychluje metabolismus a snižuje hladinu krevního cukru. Dalším užitečným zachráncem je kokos. Přirozený obsah cukru v něm je minimální. Zkuste jíst ranní ovesnou kaši se lžičkou kokosového oleje nebo kokosové moučky a pár špetkami skořice. Vyzkoušet můžete také jiné koření. Pokud si připravujete mandlové mléko, vězte, že skvěle ladí s vanilkou a muškátovým oříškem. K latté nebo kávě si místo cukru přidejte kakao, skořici nebo vanilkový prášek.
A ještě jedna rada. Jestliže teprve k úplné eliminaci cukru ze svého jídelníčku směřujete a zvláště večer je chuť na sladké veliká, zkuste po večeři žvýkat malé množství semen fenyklu. Mají nasládlou chuť, snižují chuť k jídlu a navíc působí proti nadýmání.
3. Bylinkové čaje
Voňavý čaj ze zázvoru, máty, ibyšku nebo citrusů s obsahem přírodních plodin, třeba sušených malin, je výbornou alternativou dezertů. Pokud máte chuť na něco sladšího, můžete do čaje přidat lžičku medu.
4. Vyřazení malých sladkých svačinek
Jedním z nejlepších způsobů snížení objemu konzumovaného cukru je naprosté vyloučení malých svačinek, které ho obsahují. Různé hotové dezerty, sladké pečivo, bonbóny, čokoládové tyčinky, ale také údajné cereální tyčinky obsahují až 40 g v jedné porci. Snažte se podobné věci z jídelníčku totálně vyřadit doma i v práci. Pro jistotu mějte po ruce vždycky něco dobrého a zároveň zdraví prospěšného. Třeba sušené ovoce nebo pár ořechů.
5. Ovoce jako dezert
Mnozí z vás už se určitě setkali s konstatováním, že ovoce přece obsahuje právě ten škodlivý cukr. Z toho důvodu řada diet ovoce úplně vyřazuje z jídelníčku. My se však přimlouváme za poněkud objektivnější přístup. Ano, ovoce obsahuje fruktózu, avšak vzhledem k obsahu vlákniny, vitamínů a řady minerálních látek jeho konzumace ani zdaleka není rovna pojídání dortíků. V přiměřeném množství dodává ovoce tělu potřebné živiny. Pokud máte chuť na sladké, je jeden kus vyzrálého ovoce nebo mistička jahod dobrou volbou.
6. Když máte chuť na sladké, pijte více vody
Často pokládáme obyčejnou žízeň za potřebu něčeho na posilněnou, včetně něčeho sladkého. Abyste snížili potřebu cukru, ujistěte se, že organismu dodáváte opravdu dostatečné množství tekutin. A když máte chuť na sladké, dejte si sklenici minerálky nebo vody z kohoutku. Voda dokáže chuť na sladké potlačit.
7. Pečivo a bonbóny bez cukru
Měli bychom vzdát patřičný dík veganům za objevení spousty alternativních způsobů přípravy dezertů, na kterých si můžeme pochutnat, aniž bychom si poškozovali zdraví. Nejrozšířenější je používání fíků a rozmačkaného banánu v podobě vazké sladké hmoty.
8. Čtěte etikety
Cukr je obsažen v téměř nekonečném počtu průmyslově zpracovaných potravin. Mnohé z nich používáme denně. Patří sem chleba, kečup, salátové zálivky, konzervované a sušené ovoce, různé hotové cereální „snídaňové“ směsi, jogurty a mnoho jiného, přičemž u řady potravin bychom přítomnost cukru rozhodně nepředpokládali. Můžeme se jak chceme vyhýbat sladkostem, pokud však jíme průmyslově zpravovávané potraviny, konzumujeme zároveň i cukr. Údaje o „kukuřičném sirupu“, třtinovém či hnědém cukru, melase a sacharóze by nám měly být varovným signálem. Nejde o nic jiného, než cukr a zase cukr a dané výrobky je lepší nekupovat a nejíst. Hledejte alternativy bez cukru, přistupujte k jídlu tvůrčím způsobem, připravujte si své snídaně sami, stejně tak jako dipy nebo zálivky.
9. Nechoďte do obchodu, když máte hlad
Hladina krevního cukru se hladem snižuje. V obchodě vás nohy samy ponesou k regálům přeplněným sladkostmi. Prevence je opravdu banální: než se vydáte na nákup potravin, zkrátka se najezte. Nebo snězte nějakou pohotovostní zdravou svačinku, kterou byste podle dříve uváděné rady měli mít po ruce vždycky.
10. Děsivá pravda o cukru na videu
Se závislostí na cukru je to stejné jako se závislostí na tabáku. Je tak silná, že snad jen početné názory odborníků podložené záběry ukazující reálné dopady na zdraví a jiná podobná šoková terapie mohou alespoň část závislých pohnout k pokusu zbavit se konzumace bílého zabijáka. V tomto ohledu jsou úspěšné především dokumentární filmy. Zkuste se podívat na hodinový příběh kanálu CBS pod názvem Is Sugar Toxic? («Je cukr toxický?») nebo na film Jamie’s Sugar Rush («Jamieho cukrová zimnice»). V jednom ze záběrů autor tohoto nápadu Jamie Oliver stojí na pozadí hromady nohou figurín do výkladů – manekýnů. Je to symbol amputací spojených se strmým nárůstem cukrovky u obyvatel Britských ostrovů. Je to nepříjemný snímek, má však svou účinnost.
Cukr musíme vypouštět z jídelníčku postupně. Odvykání tak probíhá méně bolestivě a jeho výsledky jsou dlouhodobé. Když odvykáte rafinovanému cukru, střezte se i používání umělých sladidel. Většina z nich škodí zdraví a neeliminují mozkovou potřebu sladkého. Nejméně škodlivá je stévie.
Věříme, že vám naše rady pomohou sestavit si svůj osobní plán opuštění cukru a nalezení cesty ze závislosti na něm.
Co se změní, když přestanete jíst cukr
Cukr není kamarád